Štětí

Labská stezka v úseku Štětí - Roudnice - Terezín - Litoměřice

Výchozí bod pro tuto trasu najdeme ve Štětí (Hněvicích) a vydáváme se po levém břehu Labe ve směru Roudnice nad Labem. Značená cyklotrasa č. 2 vede po hlavní silnici do Račic, kde míjíme veslařský kanál známý světovými šampionáty a závody v kanoistice, veslování i rybaření.Odsud dále pokračujeme přes Záluží a Dobříň s rodným domem Josefa Hory do Roudnice nad Labem.

Informace

Roudnice nad Labem je malebné město se silnou historickou tradicí sahající až do 12. století. Dominantu okolí tvoří hora Říp (456 m n. m.), na kterou se dostaneme po značené červené nebo modré turistické trase. V poslední době zde na Podřipsku dochází ke značnému rozvoji cestovního ruchu v podobě otevření památek (Věž Hláska, která nabízí nádherný výhled na celé Podřipsko a část Českého středohoří, Lobkowiczký zámek, který zve k pravidelným prohlídkám, románský hrad nabízející prohlídky a přiblížení atmosféry roudnické vinařské tradice a spousta dalších zajímavostí). Pro malé i velké návštěvníky se zde nabízí sezónní víkendové vyjížďky historickým Podřipským motoráčkem brázdícími koleje běžně nepoužívané trati přes Budyni nad Ohří, Mšené-lázně, Libochovice (a hrad Hazmburk). Lze využít oblíbený Cyklobus i pro pěší, do výletních cílů Mukařov (Buková hora), Kletečná, Kokořínsko, Doksy. Z Roudnice nad Labem se můžeme vydat po levém i pravém břehu Labe. Vzhledem k tomu, že při využití pravého břehu se vydáváme především po polních cestách (přes Lounky), doporučujeme využít trasy po levém břehu. Zde využijeme cyklotrasy s č. 3102, která v obci Hrobce navazuje na méně frekventovanou silnici směr Libotenice - Nučničky - České Kopisty - Terezín. Během této cesty můžeme navštívit Galerii kraslic nebo kostel sv. Kateřiny v Libotenicích, přívoz Nučničky - Nučnice s občerstvením. V Nučničkách lze přívozem přejet na pravý břeh, kudy se dostáváme přes Třeboutice do Litoměřic, avšak my jedeme dále po levém břehu až do Terezína. V Terezíně je k vidění především pozoruhodně zachované vojenské opevnění - Malá a Velká pevnost a Muzeum ghetta. Dále se zde konají různé akce v podobě prohlídek podzemních chodeb, můžeme navštívit nové Automuzeum s exponáty z doby od 50. do konce 80. let 20. století či golfové centrum Kotlina Terezín. Z Terezína už je to jen pomyslný krůček do poslední stanice naší trasy - Litoměřic. Město Litoměřice bývá nazývané také město královské či označované jako oblast Zahrady Čech. Za zmínku zde zajisté stojí gotický hrad, v letech 2007 – 2011 zrekonstruován v rámci projektu Svatostánek českého vinařství, nabízející expozici vinařství a multifunkční prostory. Své historické kouzlo nám nabídne také centrální Mírové náměstí, kde nalezneme barokní kostel Všech svatých, historické domy Kalich, Černý orel, U Pěti panen či radnici ve stylu saské renesance, kde dnes sídlí Vlastivědné muzeum. Litoměřice se mohou pochlubit nejrozsáhlejším podzemím v Čechách, ze kterého je zpřístupněna 366 metrů dlouhá část, kde je umístěno lapidárium oblastního muzea. Zážitky s výhledem nám umožní zažít rozhledna Mostka (276 m n. m.) či nedaleká Kočka (271 m n. m.). Z Litoměřic lze také využít dříve zmíněný Cyklobus i pro pěší, historické motoráčky - Středohorský a Švestkovou dráhu.

Fotogalerie

Tento webový portál byl vytvořen za přispění státního rozpočtu České republiky.
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice