Říkáte si Francie na Podřipsku? Ano, je to tak

Říkáte si Francie na Podřipsku? Ano, je to tak

Nedaleko posvátné hory Říp naleznete kousek Francie manželů Nových s jejich levandulí. Pěstují zde již několik let dva druhy levandule různých kultivarů, ze které vyrábí pestrou paletu výrobků. I tyto výrobky dostaly označení ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt®. Takto označené naleznete např. levandulové polštářky s potiskem či ruční výšivkou, plněné výhradně a pouze levandulí, pletené levandulové paličky nebo levandulový hydrolát.

Informace

V současné době manželé Nových pěstují levanduli s důrazem na kvalitu. O rostliny pečují bez pomoci zemědělské techniky a chemických prostředků nebo umělých hnojiv. Všechna políčka jsou obdělávána ručně s maximální láskou. Jejich umístění je optimální – půda na zvětralém vápenitém podloží, výhřevná poloha a srážkový stín vytváří pro levanduli ideální podmínky. Na farmě se setkáme s odrůdami L. angustifolia a intermedia v odstínech od fialové, modré až po bílou barvu květu. „Začalo to několika květinami na záhonech okolo domu, teď máme čtyři malá políčka a uvažujeme o dalších“, přibližuje počátky Anna Nová Kučerová. Oba manželé mají pěstování levandule a výrobu výrobků jako koníček, u kterého mají stálá zaměstnání. Přestože má paní Anna ekonomické vzdělání a Petr je archeolog, mají oba zahradničení vžité již od mala. A o to samé se snaží i u svých dvou dětí.

Levandule je vhodná nejen k dekoraci, ale také do kuchyně. V té sladké variantě je možné ochutnat během levandulových týdnů místní levanduli v roudnické cukrárně Dortletka na Husově náměstí, kde je využívána pro výrobu například levandulových sušenek, levandulového brownies či levandulové limonády.

„V letošním roce bude rozšířen sortiment o levandulovou přírodní kosmetiku. Plánujeme však i další sladká překvapení. Momentálně ladíme balení, abychom vše stihli do začátku nové sezony. Zároveň v sezóně plánujeme dny otevřených dveří. Podrobnosti včetně termínů budou zveřejněny na našich stránkách www.levandulepodripem.cz a našem Facebooku,“ dodala paní Nová Kučerová.

Tento webový portál byl vytvořen za přispění státního rozpočtu České republiky.
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice