cirkevni_okruh_ltm.jpg

Okruh církevní památky v Litoměřicích - osm památek za jeden voucher

V letní turistické sezóně mají návštěvníci královského města Litoměřice jedinečnou možnost navštívit vybrané památky díky speciálnímu turistickému produktu.

Turistický produkt „OKRUH CÍRKEVNÍ PAMÁTKY“ přiblíží bohatou historii barokních a církevních památek města Litoměřice. Památky můžete navštívit samostatně nebo využijte výhodného voucheru, díky kterému navštívíte až 8 památek a můžete získat i odměnu zdarma v podobě místní kávy nebo piva.

 

TERMÍNY OKRUHU PRO ROK 2020

 • ČERVEN
  • otevřeno o víkendu 26. až 28. 6. (pátek - neděle)
 • HLAVNÍ SEZÓNA
  • od 30. 6. do 30. 8. - vždy od úterý do neděle (vyhlídku Kalich i věž u katedrály lze navštívit i v pondělí)
 • ZÁŘÍ
  • otevřeno o víkendy - vždy pátek - neděle 
   • 4. - 6. září
   • 11. - 13. září
   • 18. - 20. září

 

OKRUH  ZAHRNUJE OSM PAMÁTEK a je vhodný i PRO DĚTI. Ty si okruh mohou projít zábavnou formou s pracovními listy v podobě knížečky HRAVÉHO PRŮVODCE. Ten je vytvořený přímo pro děti a okruh tak bude bavit celou rodinu. 

 

Okruh po církevních památkách má osm zastávek:

 

V kostele Všech svatých i v katedrále sv. Štěpána jsou k dispozici průvodci. Jedná se o studenty historie a umění Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a také studenti litoměřickcýh středních škol, který mají zájem o historii a památky.

Studenti vás dle zájmu a svých časových možností provedou celým okruhem nebo jen vybranými památkami. Na vyhlídce Kalich zajišťuje průvodce Informační centrum města Litoměřice, které se nachází v přízemí přímo pod vyhlídkou Kalich. 

VSTUPENKY A ODMĚNA

Výchozími body okruhu jsou Informační centrum s vyhlídkou Kalich, nedaleký Kostel Všech svatých nebo katedrála sv. Štěpána. Zde si lze zakoupit vstupenku (vouchery) pro celý okruh. Na těchto místech jsou také k dispozici průvodci, kteří dle aktuální poptávky návštěvníků zajišťují odborný výklad v jednotlivých zastávkách.

Voucher v hodnotě 150,- Kč (snížené vstupné za 115,- Kč a dětské 75,- Kč) nabídne vstup do osmi památek! Po absolvování alespoň poloviny okruhu a získání 3 razítek je možné navíc čerpat zaslouženou odměnu v podobě nápoje ZDARMA (pivo či limo) v Biskupském pivovaru u sv. Štěpána v Komenského ulici, nebo si zvolit kávu vlastního výběru v hodnotě 50 Kč ve Fér Kafe v parku Václava Havla.

 

OTEVÍRACÍ ČASY PAMÁTEK

 • Kostel Všech svatých, kostel sv. Jakuba a katedrála sv. Štěpána - 10:00 - 18:00 - úterý - neděle
 • Kostel Zvěstování Panny Marie (býv. Jezuitský kostel) - 11:00 - 17:00 - úterý - neděle (v případě uzavření kostela je náhradou prohlídka domu Gotické dvojče)
 • Věž u katedrály - 10:00 - 17:00 - pondělí - něděle
 • Vyhlídka Kalich - 10:00 - 17:00 (poslední prohlídka v 16:00 - prohlídky každé 2 hodiny do 12 osob) - pondělí - neděle
 • Diecézní muzeum a Severočeská galerie výtvarného umění (stálá expozice) - 9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00 - úterý - neděle

→ Leták Okruh církevní památky (3,06 MB)

→ Hravý průvodce Litoměřicemi (1,58 MB)

 

Katedrála sv. Štěpána (1).JPG

Katedrála sv. Štěpána s vyhlídkovou věží

Nejvýznamnější církevní památkou v Českém Středohoří je soubor budov kolem katedrály sv. Štěpána v Litoměřicích na Dómském pahorku. Původně zde bylo hradiště, v roce 1057 zde vznikla litoměřická kapitula.

Roku 1655 bylo založeno biskupství a kapitulní kostel se stal katedrálou. Kolem pak vznikl soubor staveb nutný pro život biskupství.

Katedrála sv. Štěpána představuje jednu z nejvýraznějších dominant města Litoměřice. Původní románská stavba byla založena již kolem roku 1057. Byla však v druhé polovině 17. století zbořena a bezprostředně poté byla ve stylu raného baroka vystavěna současná katedrála sv. Štěpána, která vznikla snad podle návrhu litoměřických stavitelů Bernarda Spinety a Giulia Broggia. Původně však byla katedrála bez věže. Dnes má katedrála raně barokní podobu a je vybavená velmi hodnotným a stylově jednotným mobiliářem. Konají se zde pravidelné bohoslužby a varhanní koncerty. V sousedství stojí zvonice, na kterou lze vystoupit a kochat se nádherným výhledem. Za katedrálou se nachází biskupská rezidence – palácová stavba italského typu.

Katedrála má výšku přes 20 metrů a délku 50 metrů.

Věž katedrály sv. Štěpána

Z výšky více než 50 metrů výhled na město i okolí je zpřístupněná od května roku 2010. Barokní katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích, ani předchozí gotický chrám, původně věž neměly. Samostatnou věž mimo kostel začal stavět biskup Hugo hrabě Koenigsegg (1711-1720). Stačil ale vybudovat jen jedenáctimetrové základy, na něž postavili dřevěnou barokní zvonici. Až biskup Antonín L. Frind (1879-81), známý historik, vyvolal dostavbu věže, která byla vystavěna až v letech 1883-89 podle návrhu vídeňského architekta Heinricha Ferstela, litoměřickým stavitelem Franzem Sanderem. Na spojovacím oblouku mezi katedrálou a věží se nachází osobní znak 14. litoměřického biskupa Emanuela Jana Schöbela.

Výhled je odtud nádherný na všechny světové strany a také další turistické cíle v okolí. Při pohledu přes město je v dáli vidět rozhledna Mostka, kopec Radobýl, vedle něj vlevo na druhém břehu řeky je Lovoš. Pokud se budete dívat dále doleva, pak zahlédnete i hrad Hazmburk a horu Říp. Je však potřeba k tomu vyšlápnout 118 kamenných a 83 dřevěných schodů.

Kontakt

Adresa
Katedrála sv. Štěpána s vyhlídkovou věží
Dómské náměstí
412 01 Litoměřice

Telefonní kontakt
+420 416 707 505

E-mail
info@inprincipio.cz

Webová stránka
http://vez-litomerice.cz/

Kategorie

Sakrální památky Rozhledny a vyhlídky

Fotogalerie