severočeská galerie výtvarného umění v litoměřicích.jpg

Severočeská galerie výtvarného umění - Litoměřice

Severočeská galerie výtvarného umění založená roku 1956 prezentuje umělecká díla z období 14. až 16. století. Galerii tvoří dva původně renesanční domy spojené barokní fasádou. Najdemi ji v centru města Litoměřice v Michalské ulici.

Díla jsou soustředěna dle období vzniku do samostatných sálů - sál gotiky, sál renesance, sál baroka. Význam Litoměřic v 16. století a vrchol sbírky dokládají deskové obrazy z oltářního nástavce Kristova utrpení od Mistra Litoměřického oltáře (kolem 1510), nejvýznamnějšího královského malíře jagellonských Čech. Výjimečnými díly jsou i obraz Sv. Tomáše Akvinského se dvěma anděli od Petra Brandla (1704), nebo dvojice andělů z Úštěka od M. B. Brauna (kolem 1720). Stálou expozici tvoří umění z 19. a počátku 20. století. Ke zhlédnutí zde jsou díla například od Josefa Mánese, Adolfa Kosárka, Václava Brožíka a Ludvíka Kohla.

Kromě stálých expozic se galerie také zaměřuje na pravidelnou výstavní činnost. Celoročně zde probíhají krátkodobé výstavy převážně současného českého umění a vydávání odborných publikací.

Ze zadní strany k budově přiléhá parkán vymezený gotickými městskými hradbami. Parkán je do současné podoby upraven Václavem Ciglerem a sezonně je využíván k sochařským výstavám.

Otevřeno:

Denně mimo pondělí duben – září: 9–12 a 13–18 hodin říjen–březen: 9–12 a 13–17 hodin

Kontakt

Adresa
Severočeská galerie výtvarného umění - Litoměřice
Michalská 29/7
Litoměřice

Telefonní kontakt
+420 416 732 382

E-mail
info@galerie-ltm.cz

Webová stránka
galerie-ltm.cz

Facebook

Kategorie

Muzea a galerie

Fotogalerie