Porta Bohemica.jpg

Zahájení cykloturistické sezóny a novinky v Českém středohoří

Cykloturistická sezóna v Českém středohoří naplno vypukne na slavnostním zahájení v Děčíně v sobotu 15. dubna.

Děčín

Cykloturistická sezóna v Českém středohoří naplno vypukne na slavnostním zahájení v Děčíně, které se koná v sobotu 15. dubna. Akci pořádá Destinační agentura České středohoří společně s městem Děčín, s Ústeckým krajem a s Obecně prospěšnou společností České Švýcarsko. Součástí akce je cyklojízda, která symbolicky odemkne Labskou stezku pro sezónu 2023.

„Cyklojízda bude v letošním roce přeshraniční, protože startujeme v německém Bad Schandau, kam zájemce dopraví zdarma cyklobus. Cílem jízdy je Smetanovo nábřeží v Děčíně, kde bude mít každý účastník možnost odemknout stezku zámečkem“, uvedl Luděk Jirman z Destinační agentury České středohoří.

Místo v cyklobuse je nutné si rezervovat. Bližší informace k cyklojízdě i k bohatému programu akce v Děčíně najdete v detailu akce nebo v události na Facebooku.

Verneřické středohoří

V Českém středohoří se cyklisté mohou v roce 2023 těšit na řadu novinek. Jde zejména o nové cyklotrasy, které agentura nechala díky podpoře Ústeckého kraje vyznačit. Nejdelší z nových cyklotras nese číselné označení 3124 a dovede cyklisty od Labe v Těchlovicích na Bukovou horu, k Víťově rozhledně u Náčkovic nebo do historického městečka Úštěk. Trasa se u Lounek napojuje zpět na Labskou stezku a má celkem 48 km. Druhou novou trasou je cyklotrasa č. 3125. Ta se od výše uvedené trasy odpojuje ve Verneřicích a vede přes malebnou vesničku Merboltice do údolí řeky Ploučnice, kde se ve Starém Šachově napojuje na páteřní cyklotrasu č. 15 – Cyklostezku Ploučnice. Třetí nově vyznačenou cyklotrasou je další část alternativní trasy Labské stezky značené jako cyklotrasa 2A. Ta vznikla na pravém břehu Labe mezi Štětím a Roudnicí nad Labem.

„Proznačení nových tras ve verneřické části Českého středohoří má dva hlavní důvody. Tato část středohoří je na cykloturistické trasy poměrně chudá a je tak cykloturisty neprávem opomíjená. Druhým důvodem je boom elektrokol. Kopcovitý terén láká k projížďkám právě na elektrokole“ říká k vybudování nových cyklotras Michal Horáček, cyklokoordinátor Labské stezky v Ústeckém kraji.

Litoměřice/Roudnice nad Labem

Již od soboty 29. dubna vyjede do své třinácté sezóny Cyklobus i pro pěší do Českého středohoří. Tento speciální spoj pro cyklisty vyjíždí z Roudnice nad Labem a Litoměřic a vyveze cyklisty do vyšších poloh v Českém středohoří. Jedna linka končí na Mukařově ve Verneřickém středohoří a druhá linka na Kletečné. Spoj jezdí o víkendech od 29. dubna do 3. září.

A kam se s pomocí cyklobusu vydat na cyklovýlet? Z Kletečné můžete dojet třeba na Dubické vyhlídky a pokračovat dále na Větruši a do Ústí nad Labem. Z Mukařova můžete využít nově vyznačené cyklotrasy a dojet přes Konojedy (víkendové prohlídky zámku) a Úštěk do Lounek odkud pak po Labské stezce zpět do Roudnice či Litoměřic. Zde najdete bližší informace k cyklobusu i tipy na cyklovýlety s využitím cyklobusu.

Podrobnosti o konání

Datum: 11.4.2023