Víkendový tip v oblasti Zahrada Čech

Víkendový tip v oblasti Zahrada Čech

Výchozím bodem pro náš víkendový výlet je krajské město Ústí nad Labem. Vydáme se do nedalekých cca 30 kilometrů vzdálených Litoměřic, a to netradičně po vodě.

ObtížnostVhodné pro: Pěší turisty, cykloturisty, rodiny s dětmi

Informace

Lodní doprava je na této trase v provozu od 25. 3. a to v sobotu, v neděli a ve státem uznané svátky, až do 30. 10. 2016. Novinkou letošní sezóny jsou pravidelné plavby v týdnu (tj. středa, čtvrtek i pátek) již od 22. 6. až do 31. 8. 2016. V Ústí nad Labem lze nastoupit u hlavního nádraží, ale také u Vaňova, další zastávky proti proudu jsou: v Dolních Zálezlech, Libochovanech, Velkých Žernosekách, Lovosicích. Během plavby proplouváme okouzlující Portou Bohemicou pod Kalvárií, míjíme přívozy: Církvice – Dolní Zálezly, Malé Žernoseky – Velké Žernoseky, Lovosice – Píšťany, a před vplutím do královských Litoměřic, spatříme horu, která je spjata s K. H. Máchou, Radobýl. Cestu můžeme urychlit, a to cyklojízdou po Labské stezce (cyklotrasa č. 2), na kterou vidíme z paluby lodě a nastoupit později na již vyjmenovaných zastávkách.

V Litoměřicích si nesmíme nechat ujít novinku. V letošní sezóně se představí vybrané církevní památky města Litoměřice. V rámci nového turistického produktu „Okruh církevních památek“ se můžeme seznámit s vybranými památkami a ještě získáme odměnu. V tomto okruhu zavítáme do katedrály sv. Štěpána, kostela Zvěstování Panny Marie, kostela Všech Svatých či kostela sv. Jakuba. Okruh zahrnuje také známou vyhlídku Kalich na Mírovém náměstí a blízké Diecézní muzeum. Po absolvování alespoň poloviny okruhu můžeme pokračovat za zasloužilou odměnou do Biskupského pivovaru u sv. Štěpána v Komenského ulici a vychutnat si svou třetinku piva k hlavnímu jídlu z denní nabídky nebo menu, pro děti je připravena varianta rozlévané limonády.

Ten, kdo si toto putování po sakrálních památkách nechá ujít, může navštívit Hrad Litoměřice s expozicí vinařství, známý jako Svatostánek českého vinařství. V novém vinařském infocentru, které se nachází na nádvoří, vám poskytnou informace o nejbližších vinařství, akcích, degustacích i o samotném víně. Místo je i výchozím bodem pro obnovenou Litoměřickou vinařskou naučnou stezku, po které se dostaneme až do vedlejšího města Lovosice. My ale pokračujeme po Litoměřicích a hledáme ubytování, nejlépe s certifikací Cyklisté vítáni, které nám zaručí, že i o naše dvoukola bude postaráno.

Druhý den brázdíme trasu Švestkové dráhy. Nejprve se musíme dopravit do Lovosic, a to osobním vlakem z Litoměřic horního nádraží do Lovosic, a poté směr Libochovicko. Jízdy T4 neboli Středohorským motoráčkem lze využít v sobotu, v neděli a ve státem uznané svátky v období od 25. 3. do 30. 10. 2016. Naším zastavením na této trase je nemalá obec Třebívlice, která je známá i díky Ulrice von Levetzow, která má zde svou expozici. V Třebívlicích se koná také tradiční vinobraní, ale díky Zámeckému vinařství JOHANN W nemusíte čekat až do září. Vinařství nabízí prohlídky sklepa s degustací, které se proslavilo nejen natáčením seriálu Vinaři. Posedět zde můžete i v restauraci, vychutnat si skvělá vína a pokrmy z farmářským produktů.

Vášnivým turistům se nabízí výšlap na 20 km vzdálenou zříceninu hradu Házmburk, naopak cyklisté mohou vyrazit do bližších Třebenic, kde mohou navštívit Muzeum českého granátu nebo expozici Hradů českého středohoří.

Tak neváhejte a pojeďme objevovat krásy oblasti Zahrada Čech.

Ke stažení

Leták Objevte Zahradu Čech
Na výlet oblastí Zahrada Čech

MAPA - Víkendový tip v oblasti Zahrada Čech
Tento webový portál byl vytvořen za přispění státního rozpočtu České republiky.
×

Vážení návštěvníci,

v návaznosti na usnesení vlády č. 194 ze dne 12. března 2020, kterým vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru, označovaný jako SARS CoV-2, na území České republiky nouzový stav a ve smyslu § 5 písm. a) až e) a § 6 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, jsme byli od 16.3.2020 do odvolání nuceni omezit provoz a aktivity Destinační agentury České středohoří, o.p.s..

Aktualizované informace dále hledejte na našich FB profilech:

FB České středohoří: https://www.facebook.com/stredohori.cz/
FB Labská stezka: https://www.facebook.com/labskastezkaUK/
FB Hora Milešovka: https://www.facebook.com/milesovka.cz/

Další kontakty najdete na webu http://ops.stredohori.cz/

Děkujeme za pochopení,

Luděk Jirman, Destinační agentura České středohoří, o.p.s., Litoměřice