doza.jpg

Autorská keramika pálená v peci otápěné dřevem – Levín

Keramika pálená v peci keramičky Aleny Šumové.

"Fascinující - vzít kus hlíny, která provází každý náš krok, vytvořit konvičku, hrnek nebo misku. Doobléknout je glazurou, nechat slinout ohněm a pak už jen vychutnávat… Inspiruje mě příroda a dávnověk."

Postup

Většina výrobků začíná svou cestu na hrnčířském kruhu, pak jsou ručně dotvářené. Po částečném zaschnutí se výrobek zbavuje hlíny a lepí se ouška, nožky. Vyschlé a začištěné se přežahují (první výpal na cca 1000 °C). Střep je připraven na glazování. Glazury si připravuje paní Šumová sama s použitím materiálu z místních zdrojů (jíly, popely). Po glazování přichází na řadu pálení. Výrobky prochází v peci na dřevo vysokou teplotou (až 1 300°C), díky které získávají hutný, slinutý, nenasákavý střep.

Výpal

Výpal ohněm je jedno velké dobrodružství, jehož výsledek nelze nikdy dopředu odhadnout. Záleží na mnoha okolnostech - na druhu použitého dřeva, jeho vlhkosti, naložení pece, umístění výrobků, délce výpalu a i počasí má na výsledek zásadní vliv. Každý výpal skýtá nějaké překvapení a právě nevypočitatelnost je pro mě důvodem, proč pálit živým ohněm.

Dílna

Nachází se v kouzelném městyse Levín u Litoměřic, kde je možné si keramiku přímo zakoupit. Potkat ji můžete na různých jarmarcích, festivalech čaje a jídla.

Kontakt

Adresa
Alena Šumová - Ateliér U.mě
Levín 60/Levín
411 45 Ústí nad Labem

Telefonní kontakt
+420 720 489 876

E-mail
asumo@seznam.cz

Webová stránka
www.keramikasumo.cz

Facebook

Kategorie

Regionální značka - ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ Regionální produkt

Fotogalerie