kostomlaty-3.jpg

Hrad Kostomlaty

Hrad Kostomlaty je oblíbeným turistickým cílem a nachází se nad obcí Kostomlaty pod Milešovkou.

Hrad založený před rokem 1333 pány z Oseka se stal od roku 1435 kolébkou známého rodu Kostomlatských z Vřesovic. I přes pokusy o přizpůsobení rostoucím nárokům šlechty byl nakonec v 16. století opuštěn, posléze však v době romantismu částečně oživen vestavbou hostince. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR.

V současné době jde o oblíbený turistický cíl. Až k samotnému hradu vede zelená turistická trasa a spolu s ní červeně značený místní turistický okruh. Dřívější hrad bergfritového typu s dvoudílnou dispozicí je dnes velmi zachovalou hradní zříceninou. Ve vybrané dny v turistické sezóně je otevřena i hradní věž. Malebnou zříceninu s výraznou zděnou architekturou si v roce 2008 vybral režisér Zdeněk Troška při natáčení pohádky Nejkrásnější hádanka.

Zajímavostí je, že hrad je někdy mylně označován jako Sukoslav. A to z důvodu odkazu Václava Hájka z Libočan, který ve svém díle prezentuje smyšleného předáka Sukoslava, jenž měl poblíž Bíliny založit hrad. Příběh je však smyšlený a tak je označení hradu Sukoslav špatně.

O hrad se v současné době stará Spolek pro záchranu hradu Kostomlaty. Bližší informace k hradu tak najdete na jejich webu či facebooku zde.

 

 

Další informace o hradu Kostomlaty také v naší sekci: Zlatá stezka zemí hradů

Kontakt

Adresa
Spolek pro záchranu hradu Kostomlaty
hrad Kostomlaty
Kostomlaty pod Milešovkou

Webová stránka
spzhk.cz

Facebook

Kategorie

Hrady a zříceniny

Fotogalerie