goticky_hrad_ltm.jpg

Hrad Litoměřice s expozicí vinařství

Bývalý gotický hrad je perlou královského města Litoměřice. Srdcem hradu pocházejícího ze 13. století je moderní expozice věnovaná vinařství.

V letech 2007-2011 proběhla nákladná rekonstrukce a přestavba bývalého gotického hradu s pracovním názvem „Svatostánek českého vinařství“. Jejím výsledkem je multifunkční prostor, jehož součástí je revitalizované nádvoří a správní budova. Posláním Hradu Litoměřice je mimo jiné šíření vinařské tradice regionu, která sahá až do dob krále Karla IV. Vína jsou uchovávána v ideálních podmínkách sklepních prostor, na které navazuje i degustační místnost s původní kamennou dlažbou a klenutými stropy. Díky moderně vybavenému konferenčnímu sálu se zachovanými gotickými artefakty se Litoměřice stávají centrem kongresové turistiky. Hrad byl vyhlášen stavbou roku Ústeckého kraje 2013.

Srdcem Hradu Litoměřice je vinařská expozice, která obsahuje průřez historií českého vinařství. Působivé jsou nejen velkoformátové fotografie, ale i vyprávění Karla IV. (3D zobrazení) o zdejších vinicích.

Vstupné do expozice

  • Dospělí: 50,– Kč
  • ZTP, senioři, studenti: 40,- Kč
  • Děti do 140cm výšky zdarma

Prohlídka expozice s ochutnávkou/degustací 5 vzorků českých vín - probíhá na objednávku s minimálním počtem 8 osob: 170,- Kč/osoba

Otevírací doba Hradu

  • od 1.4 do 31.10.2023 - otevřeno denně od 9:00 do 17:00 hodin

Navštívit lze i degustační prostory s původní kamennou dlažbou a klenutými stropy navazujícími na sklepní prostory, v nichž je archiv vín.

Prostory pro akce a konference

Hrad disponuje moderním konferenčním sálem se zachovalými gotickými artefakty. Foyer slouží i jako výstavní síň. Atraktivní prostory nabízí salonek s historickým monumentem kaple. Součástí hradu je stylová vinárna.

Kontakt

Adresa
Hrad Litoměřice
Tyršovo náměstí 68/5
412 01 Litoměřice

Webová stránka
www.hradlitomerice.cz

Facebook

Kategorie

Hrady a zříceniny Muzea a galerie Vinařství

Fotogalerie