Ostré-Kalvárie.jpg

Kalvárie Ostré u Úštěka

Výraznou dominantou nedaleko Úštěka je vrch Kalvárie u obce Ostré.

Nezaměnitelné panorama tvoří trojice kaplí z let 1703-1707, jejichž autorství je připisováno litoměřickému architektovi Ottavianu Broggiovi. Uprostřed stojí kaple Božího hrobu, po stranách jsou kaple Povýšení a Nalezení sv. Kříže. Ke kaplím vede široké kamenné schodiště se sochami. Areál na vrchu Kalvárie je v poslední době opravován a udržován zásluhou občanského sdružení, jemuž byl zapůjčen děkanstvím v Úštěku. V posledních letech se zde koná na Velký pátek pobožnost křížové cesty za účasti litoměřického biskupa.

Z Kalvárie je nádherný výlet na okolí. Místo leží v nadmořské výšce 398 metrů a vidět můžete město Úštěk, horu Říp, Sedlo nebo i vzdálenjší vrcholky Českého středohoří.

Na vrch je možné se vydat hezkým pěším výletem z Úštěka. Z centra města se držme červené značené trasy, na rozcestí Lukovsko odbočíme na žlutou, která nás dovede kolem zajímavého skalního útvaru Opičí hlava až na Kalvárii. Druhou možností je zaparkovat nedaleko Kalvárie na parkovišti a vyrazit jen na samotný vrch.

Kontakt

Adresa
Spolek pro obnovu památek Úštěcka

Úštěk - místní část Ostré

Webová stránka
www.pamatky-ustecko.cz

Facebook

Kategorie

Sakrální památky Rozhledny a vyhlídky