terezín_-_malá_pevnost_vstupní_brána.jpg

Malá pevnost - Památník Terezín

Malá Pevnost je výrazným prvkem Terezína, kde je od roku 1994 umístěná stálá expozice o historii policejní věznice.

Historie vězení není s Malou pevností spjato pouze dobou druhé světové války. Již v 19. století zde byla trestnice pro politické vězně. V roce 1918 zde zemřel Gavrilo Princip, atentátník na Františka Ferdinanda d’Este.

Zdi Malé pevnosti poznalo za dob holokaustu asi 32 000 vězňů. Popravy, hlad, nelidské zacházení a na konci války epidemie skvrnitého tyfu připravily o život 2 600 vězňů. Utrpení těch, kteří přežili terezínské peklo, však často nekončilo. Vězení v Terezíně pro ně bylo přestupní stanicí před vězněním v dalších věznicích, káznicích a koncentračních táborech na nacisty ovládaných územích.

Násilí se však neskrývalo pouze za zdmi Malé pevnosti. Od listopadu 1941 se samotné město Terezín stalo ghettem - sběrným a průchozím táborem, do něhož byli soustřeďováni příslušníci židovského etnika. Odtud lidé po tisícovkách odjížděli v transportech na svou poslední cestu do vyhlazovacích táborů. Do konce války bylo do Terezína dopraveno více než 150 000 lidí. Hlad, epidemie a neutěšené podmínky připravily přímo v Terezíně o život 35 000 vězňů.

 

Kontakt

Adresa
Památník Terezín, státní příspěvková organizace
Principova alej 304

Telefonní kontakt
+420 604 241 179

E-mail
pamatnik@pamatnik-terezin.cz

Webová stránka
www.pamatnik-terezin.cz

Facebook

Kategorie

Muzea a galerie