IMG_E4601.JPG

Vinařství sv. Tomáše – Malé Žernoseky

Vinařství se nachází v malebné oblasti Českého Středohoří v regionu obce Malé Žernoseky, na svazích Dobraje a Opárenského údolí. Má rodinný charakter.

První vinice byla vysazena v roce 1984 zakladatelem vinařství Z.Vybíralem seniorem. Na prahu nového tisíciletí byly vysázeny nové vinice a byla založena firma Zdeněk Vybíral-Vinařství Sv. Tomáše.

Stěžejní pěstované odrůdy jsou odrůdy burgundské, a to především :

  • Rulandské Šedé - Pinot Gris
  • Rulandské Bílé - Pinot Blanc
  • Rulandské Modré - Pinot Noir
  • Müller Thurgau
  • Svatovavřinecké.

Cílem společnosti je vyrábět kvalitní odrůdová vína jakostní a vína s přívlastkem. Hrozny jsou pěstovány a zpracovávány s největší péčí, převážně ručním způsobem, klasickými technologiemi. Kromě tradičních bílých vín je část modrých hroznů zpracovávána "bílou technologií" na Klaret a dále na Rose.

Vína vyrobená z místních hroznů jsou buketní, s příjemnou kyselinkou, jsou vyráběna v malých šaržích, kvašení probíhá při optimálních teplotách, čímž si víno ponechává velké množství aromatických a chuťových látek. Zrání vína probíhá v historických žernoseckých sklepích, nejprve ve větších nádobách, poté v lahvích o objemu 0,75 l . Malé množství vína je expedováno jako mladé víno. Vinice se rozprostírají na jihovýchodních svazích úpatí Českého Středohoří. Svahy jsou osázeny vinnou révou od 150 až do 270 m/mořem. Půdy jsou převážně lehké, písčité. Z hornin převládá porfyr a rula s velkým množstvím slídy. Oblast je srážkovým stínem regionu.

Sklep

Sklepní hospodářství využívá historické objekty Phannschmidtova statku : lisovnu a sklep. Lisovna byla postavena při rekonstrukci sklepa v roce 1739. Nyní slouží jak pro zpracování hroznů, tak pro samotnou výrobu, zrání a skladování vína. Část sklepa je vyhrazena pro možnost degustace vín.

Sklep je vykopán v „lehko kopatelném“ tvrdém jílu - budoucí opuka. Má 6metrové nadloží. Díky tomu si celoročně udržuje teplotu 10 °C. Těchto vlastností využíváme při vlastní technologii výroby vína. Při vhodných objemech kvasných nádob není potřeba dodatečného technologického vybavení pro řízení teploty kvašení. Kapacita sklepa je řešena z 90% nerezové tanky a z 10% dubové sudy.

Kontakt

Adresa
Vinařství sv. Tomáše - Malé Žernoseky
Nová
Malé Žernoseky

Telefonní kontakt
+420 605 256 507

E-mail
obchod@vinarstvisvtomase.cz

Webová stránka
www.vinarstvisvtomase.cz

Facebook

Kategorie

Vinařství