Cyklovýlet za zámky po Labské stezce a po CT3066 (96).jpg

Cyklovýlet za zámky Českého středohoří – cyklotrasa č. 3066

Středně dlouhý výlet Vás zavede na dva krásné zámky a také do kopců a přírody Českého středohoří. Výlet je dlouhý 57 km a zvládne ho i středně zdatný cyklista.

Výlet začíná v Ústí nad Labem, odkud se vydejte po Labské stezce směrem po proudu Labe. Přes Svádov a Valtířov dojedete do Velkého Března, kde se napojte na cyklotrasu č. 3066. Trasa Vás povede přes kopce Českého středohoří až do královského města Litoměřice.

Předtím se ale ve Velké Březně zastavte u místního zámku. Zde je krásná zahrada, která hlavně na jaře hraje barvami. Můžete zde abslovovat i prohlídku zámku. Poté pokračujte po trase 3066. Už na kraji Velkého Března začíná mírné stoupání a pokračuje v délce asi 7 km. Přes Byňov, Lhotu pod Pannou, Homoly u Panny, Haslice až do Řepčic, kde se dostanete do nejvyššího bodu výletu. Pokochejte se výhledem a pak hurá dolů do Ploskovic. Tady si nenechte ujít návštěvu dalšího zámku. Už u vstupu Vás jistě uvítají místní pávi. Krásná a velmi rozlehlá zahrada stojí za návštěvu, stejně tak jako interiér zámku ve které se konají prohlídky. Občerstvit se zde můžete v místní kavárně nazvané stylově - Café Páv. V zahradě obou zámků byste měli svá kola vést.

Z Ploskovic je to již jen kousek do Litoměřic, kde můžete své bicykly zaparkovat v cyklověži a vydat se na prohlídku historického centra města. V Litoměřicích pak opustíte cyklotrasu č. 3066, která zde končí a napojuje se na Labskou stezku. Podél řeky Labe se pak přes údolí Porta Bohemica vrátíte zpět do krajského města Ústí nad Labem. Zde Vás uvítá hrad Střekov a pokud ještě nemáte památek dost, tak se vydejte i prohlídku sem.

Délka výletu: 57 km; Stoupání: 397 m, Klesání: 397 m

Trasa: Ústí nad Labem - Velké Březno - Byňov - Homole u Panny - Třebušín - Ploskovice - Žitenice - Litoměřice - Píšťany - Libochovany - Církvice - Sebuzín - Ústí nad Labem

Přesná trasa na mapy.cz.

IMG_5845.jpg

Ústí nad Labem

Krajské město Ústí nad Labem nabízí několik zajímavých turistických cílů a mimo jiné je nazýváno „městem vodopádů“ – v jeho okolí je jich nespočet.

Město Ústí nad Labem leží na soutoku řek Labe a Bílina. Právě na základě tohoto soutoku - ústí, je pravděpodobně odvozen název města. Z hlediska turismu jsou zde zajímavými místy hrad Střekov, Větruše, místní ZOO nebo Erbenova vyhlídka. Městem navíc prochází oblíbená Labská stezka a v okolí najdeme řadu dalších zajímavých turistických cílů jako jsou Vysoký Ostrý, zřícenina hradu Blansko nebo jezero Milada. Ústí nad Labem je také často označováno jako město vodopádů.

Město vodopádů

Nejznámější – Vaňovský – je vysoký 12 m a patří mezi nejvyšší v Českém středohoří. Najdete ho na Podlešínském potoce nad skalním útvarem Vrkoč u Vaňova. Ve Vlčí rokli pod Budovem padá voda z 11 m z Budovského vodopádu. Jeho romantická podoba jej kdysi dostala až do vídeňské opery, když vyobrazení rokle s vodopádem malíře Burghardta bylo použito jako scéna k Weberově Čarostřelci. Nedaleko samotného centra Ústí nad Labem můžete obdivovat v Bertině údolí Stříbrnický vodopád. Známý je i Svádovský vodopád, nacházející se na soukromém pozemku v boční roklince Kojetického potoka v Olšinkách, odkud spadá z výše 10 m.

Kontakt

Adresa
Ústí nad Labem - Informační středisko
Mírové náměstí 1/1
Ústí nad Labem

Telefonní kontakt
+420 475 271 700

E-mail
info.stredisko@mag-ul.cz

Webová stránka
www.usti-nad-labem.cz

Facebook

Kategorie

Města a obce

Fotogalerie