Cyklovýlet za zámky po Labské stezce a po CT3066 (96).jpg

Cyklovýlet za zámky Českého středohoří – cyklotrasa č. 3066

Středně dlouhý výlet Vás zavede na dva krásné zámky a také do kopců a přírody Českého středohoří. Výlet je dlouhý 57 km a zvládne ho i středně zdatný cyklista.

Výlet začíná v Ústí nad Labem, odkud se vydejte po Labské stezce směrem po proudu Labe. Přes Svádov a Valtířov dojedete do Velkého Března, kde se napojte na cyklotrasu č. 3066. Trasa Vás povede přes kopce Českého středohoří až do královského města Litoměřice.

Předtím se ale ve Velké Březně zastavte u místního zámku. Zde je krásná zahrada, která hlavně na jaře hraje barvami. Můžete zde abslovovat i prohlídku zámku. Poté pokračujte po trase 3066. Už na kraji Velkého Března začíná mírné stoupání a pokračuje v délce asi 7 km. Přes Byňov, Lhotu pod Pannou, Homoly u Panny, Haslice až do Řepčic, kde se dostanete do nejvyššího bodu výletu. Pokochejte se výhledem a pak hurá dolů do Ploskovic. Tady si nenechte ujít návštěvu dalšího zámku. Už u vstupu Vás jistě uvítají místní pávi. Krásná a velmi rozlehlá zahrada stojí za návštěvu, stejně tak jako interiér zámku ve které se konají prohlídky. Občerstvit se zde můžete v místní kavárně nazvané stylově - Café Páv. V zahradě obou zámků byste měli svá kola vést.

Z Ploskovic je to již jen kousek do Litoměřic, kde můžete své bicykly zaparkovat v cyklověži a vydat se na prohlídku historického centra města. V Litoměřicích pak opustíte cyklotrasu č. 3066, která zde končí a napojuje se na Labskou stezku. Podél řeky Labe se pak přes údolí Porta Bohemica vrátíte zpět do krajského města Ústí nad Labem. Zde Vás uvítá hrad Střekov a pokud ještě nemáte památek dost, tak se vydejte i prohlídku sem.

Délka výletu: 57 km; Stoupání: 397 m, Klesání: 397 m

Trasa: Ústí nad Labem - Velké Březno - Byňov - Homole u Panny - Třebušín - Ploskovice - Žitenice - Litoměřice - Píšťany - Libochovany - Církvice - Sebuzín - Ústí nad Labem

Přesná trasa na mapy.cz.

trebusin.jpg

Třebušín

Na svažitém terénu v dramatické krajině zalesněných kopců při úpatí hory Kalich se zříceninou hradu Jana Žižky leží dnes rozsáhlá obec s dominantou barokního kostela a zámku.

V četných uličkách okolo svažité návsi se zachovala v poměrně velkém množství zástavba přízemních i patrových objektů s roubenými a hrázděnými prvky, v některých případech i s dekorativní podstávkou nebo pavlačí. Nechybí ani obytné a hospodářské budovy zděné, které dokreslují charakter obce s dříve bohatým zemědělským zázemím.

Třebušín je municipalitou velmi starou: již roku 1169 zde – na dnes zcela zaniklé tvrzi – seděl Bleh z Třebušína.

Posléze Třebušín náležel johanitům, býčkovické komendě Řádu německých rytířů, Vartemberkům, Dubanským z Duban a Hostákovským z Arklebic, kteří si zde postavili tvrz, později přestavěnou na zámek. Historie obce je však především nerozlučně spjata s husitským vojevůdcem Janem Žižkou, který si na kopci nad Třebušínem dokonce postavil svůj hrad Kalich. Kališnickou tradici si místní každoročně připomínají na počátku července, kdy se v Třebušíně pořádají „Husitské slavnosti“.

Další informace o zámku Třebušín v sekci: Zlatá stezka zemí hradů

Kontakt

Adresa
Třebušín

Telefonní kontakt
+420 416 791 118

E-mail
obec@trebusin.cz

Webová stránka
www.trebusin.cz

Kategorie

Lidová architektura