Milešovka foto Michal (8).JPG

Kletečná

Kletečná je jeden z dominantních vrcholů Českého středohoří.

Kletečná je se svou nadmořskou výškou 706 metrů sedmým nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Hora se nachází u vesničky Kletečná nedaleko Velemína v okrese Litoměřice. Díky blízkosti a relativně podobnému tvaru je Kletečná označována jako menší sestra Milešovky, se kterou tvoří neodmyslitelný panoramatický symbol Českého středohoří.

Vrchol je zalesněný a nevede na něj žádná značená turistická trasa. Na svazích lze najít mrazové sruby a svahové deskovité sutě. Na vrchol vede neznačená a poměrně dobře průchozí cesta. Zeleně značená stezka z Kletečné do Bílky prochází po severním úpatí a zároveň žlutě značená stezka z Kletečné do Chotiměře. Odměnou za výstup na Kletečnou jsou pěkné výhledy na Milešovku a další nedaleké vrcholy středohoří. Výlet je s ohledem na zalesněný vrchol vhodnější podniknout v odbodí vegetačního klidu.

Kletečná přitahovala člověka od pradávna. Dokladem toho jsou nálezy dvou srpů z pozdní doby bronzové, které zde byly uloženy nepochybně jako kultovní předměty.

Stejnojmenná ves - Kletečná, leží v kouzelném sedle, z něhož můžeme navštívit ves Stadice, ve které se podle pověsti narodil Přemysl Oráč. Podle vyprávění se tady v krajině pod Kletečnou pohybovali poslové kněžny Libuše, nebo dokonce ona sama

Obec Kletečná je pohledově malebné sídlo pod východním úpatím hory. Na protáhlé, mírně do svahu stoupající travnaté návsi je kaple z 1. pol. 19. stol., sousoší Zvěstování Panny Marie z roku 1803 se do dnešní doby nedochovalo. Na křižovatce pod obcíje umístěn památník zrušení roboty (Kudlichův pomník - pluh na vysokém kamenném hranolovitém podstavci, stojící na několika kamenných stupních).

Kontakt

Adresa
Kletečná

Velemín - Kletečná

Webová stránka
velemin.cz

Kategorie

Vrcholy

Fotogalerie