Oprano.jpg

T4 – Oparenský express

Turistická linka T4 jezdí z Litoměřic přes Žalhostice a Lovosice až do malebného Oparenského údolí a dále do Chotiměři.

Podnikněte výlet vlakem do Oparna. Na trati z Litoměřic přes malebné Českého středohoří do Teplic nejel vlak od sesuvu půdy v červnu 2013 až do roku 2020, kdy byl provoz díky AŽD a integraci do Dopravy Ústeckého kraje obnoven.

Sezónní turistická linka DÚK pod označením linky T4 obnovila život alespoň na části tratě. Číselné označení převzala nově vzniklá sezónní turistická linka od Švestkové dráhy, která začala jezdit celoročně v každodenním režimu. V úseku Litoměřice horní nádraží – Lovosic je linka T4 provozována pod označením U10. Místo sesuvu je zatím neopravené a nachází se až za konečnou stanicí linky T4 v Chotiměři. Oparenský express vyráží 29. března až do 3. listopadu 2024. 

Jízdní řád pro sezónu 2024 najdete níže ve fotogalerii.

A kam v Oparenském údolí?

Můžete se vydat na zříceninu hradu Oparno, na kterou vede zelená turistická značka. Hrad byl založen již ve 14. století a bližší info o něm najdete zde. V Oparenském údolí vede také zajímavá naučná stezka. Ta nese název Naučná stezka Lovoš a měří celkem 9 km. Dovede vás v jednom směru na vrchol Lovoše a ve druhém směru do Malých Žernosek. Stezka má 12 zastavení s informačními tabulemi, které návštěvníky informují zejména o přírodní zajímavostech. Bližší info k výletu po naučné stezce najdete zde

Oparenské údolí můžete poznávat i na kole. Přímo v údolí totiž vede cyklotrasa č. 25. Vlaky Oparenského expressu berou i kola, tak můžete dorazit i se svým bicyklem do Oparna a vydat se na cyklovýlet. Doporučujeme putování po proudu Milešovského potoka. Trasa vás dovede do Malých Žernosek k přívozu, kde je moc pěkný výhled na protilehlé vinice ve Velkých Žernosekách. Dále můžete pokračovat po cyklotrase 2A do Lovosic nebo využít přívoz do Velkých Žernosek a putovat po Labské stezce do Litoměřic nebo do Ústí nad Labem.

Pro občerstvení v Oparenském údolí doporučujeme Černodolský mlýn, který nabízí moc pěkné posezení venku a má k dispozici i ubytování. Další nedelkou službou je vinařtví sv. Tomáše v Malžch Žernosekách, kam můžete po procházce Oparenským údolím doputovat a ochutnat místní vína. Před návštěvou raději zkontrolujte otevírací dobu na webu zde

 

Kontakt

Adresa
AŽD Praha s.r.o.
Žirovnická 3146/2
Praha

Telefonní kontakt
+420 601 080 080

E-mail
podpora@svestkovadraha.cz

Webová stránka
www.svestkovadraha.cz

Facebook

Kategorie

Doprava

Fotogalerie