Úštěk-jarmark.jpg

Úštěk – prohlídka historického centra a výlety po okolí

Město Úštěk je oblíbeným turistickým cílem. A není se čemu divit, město nabízí spoustu turistických lákadel a zajímavostí.

Jako první zastávku lze zvolit například židovskou synagogu, která byla postavena v letech 1791 - 1794 v klasicistním slohu. Od roku 2014 zde můžete zhlédnout expozici „Židovské školství“. Jako další zastávka může být Muzeum čertů, které se nachází v Pikartské věži a v místním sklepení. K vidění jsou zde figurky čertů ale i pohyblivý „Peklém“. K vyzkoušení jsou k dispozici různá pekelná zařízení. Další zajímavé zastávky ve městě jsou např. Ptačí domky, Vodní svět nebo samotné historické centrum města, jemuž dominuje barokní kostel. sv. Petra a Pavla a na kterém se nachází krásné štítové domy. Historické centrum města je od roku 1980 chráněno jako Městská památková rezervace.

Během letních dnů je ideální zastávkou také jezero Chmelař, kde je možné se vykoupat. Pro vícedenní rekreaci je možné se ubytovat v kempu. Jezero patří k nejvyhledávanějším a nejlepším rekreačním oblastem celého regionu. Návštěva města Úštěk je vhodná pro rodiny s dětmi.

Možnosti výletů po okolí města Úštěk

Na hrad Helfenburk

Z Úštěka vede značená žlutá turistická trasa, která vás podél Hrádeckého potoka dovede po 5 km až na Helfenburk, který též zvaný jako Hrádek. Kratší varinta výletu se dá zahájit na parkovišti pod obcí Ostré, kde je turistické parkoviště a začíná zde červená turistická trasa. Obě trasy se později spojí a vedou pod příkrý svah, který budete muset zdolat. Odměna je ale velkolepá. Ruiny vystavěné na pískovcové skále jsou velmi dobře přístupné. Rozhled po krajině je nezapomenutelný a rozhodně stojí za to. Hrádek byl vystavěn ve 14. století rodem Ronovců. Hradby jsou vysoké až 12 metrů a dominuje jim 17 metrů vysoká věž. Hrádek je pro veřejnost přístupný po celý rok. Výlet je vhodný jak pro rodiny s dětmi, tak i pro pěší.

Na Kalvárii Ostré

Atraktivní turistickým cílem je i Kalvárie na Ostré. Z centra města Úštěk se vydáme po červené turistické trase a na rozcestí Lukovsko odbočujeme na žlutou. Ta nás kolem zajímavého skalního útvaru Opiči hlava dovede až na vrchol zvaný Kalvárie. Místo, které místní nenazvou jinak než Kosteličky bylo v minulosti cílem poutníků a dnes nabízí krásný výhled do okolí. Za poslední roky bylo díky aktivitě Spolku pro obnovu památek Úštěcka kompletně opraveno a tak je samotná sakrální stavba zajímavým turistickým cílem.

Sedlo

Třetím tipem na výlet do okolí historického města Úštěk je výstup na nejvyšší horu Verneřické části Českého středohoří, na horu Sedlo. Vyrazit můžeme rovnou z centra Úštěka, odkud nás červená turistická trasa dovede až na rozcestí těsně pod vrcholem. To by nás, ale čekala túra k vrcholu delší než 8 km. Cestu si tam můžeme zkrátit a začít v Habřině nebo až v Hradci, v Trnobranech či Lovečkovicích. Z vrcholu Sedla, který dosahuje 726 m n. m. je krásný výhled a navíc je vrcholová část chráněna jako Národní přírodní rezervace.

Ostré-Kalvárie.jpg

Kalvárie Ostré u Úštěka

Výraznou dominantou nedaleko Úštěka je vrch Kalvárie u obce Ostré.

Nezaměnitelné panorama tvoří trojice kaplí z let 1703-1707, jejichž autorství je připisováno litoměřickému architektovi Ottavianu Broggiovi. Uprostřed stojí kaple Božího hrobu, po stranách jsou kaple Povýšení a Nalezení sv. Kříže. Ke kaplím vede široké kamenné schodiště se sochami. Areál na vrchu Kalvárie je v poslední době opravován a udržován zásluhou občanského sdružení, jemuž byl zapůjčen děkanstvím v Úštěku. V posledních letech se zde koná na Velký pátek pobožnost křížové cesty za účasti litoměřického biskupa.

Z Kalvárie je nádherný výlet na okolí. Místo leží v nadmořské výšce 398 metrů a vidět můžete město Úštěk, horu Říp, Sedlo nebo i vzdálenjší vrcholky Českého středohoří.

Na vrch je možné se vydat hezkým pěším výletem z Úštěka. Z centra města se držme červené značené trasy, na rozcestí Lukovsko odbočíme na žlutou, která nás dovede kolem zajímavého skalního útvaru Opičí hlava až na Kalvárii. Druhou možností je zaparkovat nedaleko Kalvárie na parkovišti a vyrazit jen na samotný vrch.

Kontakt

Adresa
Spolek pro obnovu památek Úštěcka

Úštěk - místní část Ostré

Webová stránka
www.pamatky-ustecko.cz

Facebook

Kategorie

Sakrální památky Rozhledny a vyhlídky