IMG_4411.jpg

Cyklovýlet na Víťovu rozhlednu a na Bukovku

Cyklovýlet na Víťovu rozhlednu a Bukovou horu lze podniknout z několika míst. Čekají vás pěkné cyklotrasy a jedinečné výhledy.

Náročnější varianty cyklovýletu

Náročnější varianta tohoto cyklovýletu začíná v Děčíně, případně v Ústí nad Labem. V obou variantách trasa vede nejprve po Labské stezce a to konkrétně do Těchlovic na rozcestí Přední Lhota. Od rozcestí pokračujte po cyklotrase č. 3124 a čeká vás poměrně náročný výšlap na Bukovou horu přes Rytířov. Pěkné lesní asfalty vás po 600 výškových metrech dovedou až k vysílači Buková hora. Ten ale jako rozhledna neslouží a tak doporučujeme navštívit nedalekou Humboldtovu vyhlídku, na kterou vás dovede červená turistická značka a na které vás čeká krásný pohled na České středohoří. Od Bukovky doporučujeme pokračovat přes pastviny k Víťově rozhledně u Náčkovic, která nabízí další moc pěkný výhled. Odsud pak trasa vede do Verneřic a poté po cyklotrase č. 3125 přes malebnou vesničku Merboltice sjedete do údolí řeky Ploučnice. Zpět do Děčína vás dovede cyklotrasa č. 15 – cyklostezka Ploučnice. V Děčíně pak můžete navštívit zámek, aquapark nebo krásnou vyhlídku na Pastýřské stěně. Pokud pokračujete do Ústí nad Labem, tak vás čeká dalších cca 25 km po Labské stezce. V případě, že už je na vás výlet dlouhý, tak můžete využít vlakové spojení a do Ústí se vrátit vlakem.

 

Trasa z Děčína

Děčín – Těchlovice – Rytířov – Buková hora – Víťova rozhledna – Verneřice – Merboltice – Starý Šachov – Benešov nad Ploučnicí – Děčín

 

Délka výletu: 55 km - Stoupání: 880 m - Klesání: 880 m -  

Náročnost – těžký

Typ kola – mtb, e-bike, trekingové

Přesná trasa na mapy.cz zde.

 

Trasa z Ústí nad Labem

Ústí nad Labem – Těchlovice – Rytířov – Buková hora – Víťova rozhledna – Verneřice – Merboltice – Starý Šachov – Benešov nad Ploučnicí – Děčín -- Ústí nad Labem

 

Délka výletu: 85 km - Stoupání: 880 m - Klesání: 880 m -  

Náročnost – těžký

Typ kola – mtb, e-bike, trekingové

Přesná trasa na mapy.cz zde.

 

Lehčí varianty cyklovýletu - s využitím cyklobusů Dopravy Ústeckého kraje

Využijte cyklobusy dopravy Ústeckého kraje a poznejte výše položená místa v okolí Bukové hory ve Verneřické části Českého středohoří.

 

Trasa z Litoměřic

Vydejte se z Litoměřic pomocí linky 623, která jezdí na trase - Bohušovice nad Ohří – Litoměřice – Třebušín – Lovečkovice - Verneřice – přeprava kol o víkendy a státní svátky – kapacita 20 kol (v provozu od dubna do konce října).

Nastupte do cyklobusu v Litoměřicích. Cyklobus vás vyveze k obci Mukařov u Lovečkovic. Odtud se vydejte na nedalekou Víťovu rozhlednu, ze které je nádherný výhled až třeba na Ještěd. Rozhledna je otevřená od dubna do října od pátku do neděle, a to vždy od 9 do 17 hodin. Až se pokocháte výhledem, tak pokračujte dále k vysílači Buková hora. Zkusit můžete cestu po pastvinách nebo to raději objet po nově vyznačené cyklotrase 3124 přes Verneřice a Příbram. Vysílač Buková hora je nejvyšší betonovou stavbou v ČR a je vysoký více než 220 metrů. Jako rozhledna, ale bohužel neslouží. Navštivte tady ale nedalekou Humboldtovu vyhlídku. Ta vám nabídne hezký pohled na údolí řeky Labe nebo směrem na Milešovku. Z Bukovky poté pojedete po pěkné asfaltce značené jako cylotrasa č. 3124, která vás dovede dlouhým sjezdem do Rytířova a dále po silnici do obce Těchlovice.

V Těchlovicích se napojíte na Labskou stezku, po které pokračujte proti proudu řeky Labe do Malého Března a dále přes Ústí nad Labem do Litoměřic.

 

Trasa z Litoměřic

Litoměřice - Mukařov (cyklobusem) - Víťova rozhledna - Buková hora - Rytířov - Babětín - Těchlovice - Malé Březno - Ústí nad Labem - Litoměřice 

 

Délka výletu: 56 km - Stoupání: 268  m - Klesání: 686 m -  

Náročnost – střední

Typ kola – mtb, e-bike, trekingové

Přesná mapa na mapy.cz zde.

 

Trasa z Ústí nad Labem s využitím cyklobusu

Speciální autobusová linka 452 s nosičem kol jezdí denně z Ústí nad Labem do Verneřic od dubna do konce října a vezme až 6 kol. Využijte tento spoj a poznejte pohodlně na kole výše položená místa destinace České středohoří.

Nastupte do bus v krajském městě Ústí nad Labem. Spoj vás vyveze k obci Mukařov u Lovečkovic. Odtud se vydejte na nedalekou Víťovu rozhlednu, ze které je nádherný výhled až třeba na Ještěd. Rozhledna je otevřená od pátku do neděle, a to vždy od 9 do 17 hodin. Až se pokocháte výhledem, tak pokračujte po nové cyklotrase č. 3124 do Verneřic a odtud přes Příbram k Bukové hoře. Nejvyšší betonovou stavbu v Česku nemůžete přehlédnout. Jako rozhledna, ale bohužel neslouží. Navštivte tady aspoň nedalekou Humboldtovu vyhlídku. Ta vám nabídne hezký pohled na údolí řeky Labe nebo směrem na Milešovku.  Z Bukovky poté sjeďte po nově vyznačené cyklotrase 3124 vedoucí pěkné asfaltce přes Rytířov a Těchlovice k Labi. Cestou se ještě můžete zastavit u pozůstatků hradiště Vraty.

V Těchlovicích se napojíte na Labskou stezku, po které pokračujte proti proudu řeky Labe do Malého Března a dále do Ústí nad Labem. Na trase je několik pěkných občerstvení a navštívit můžete třeba i zámek ve Velkém Březně.

 

Trasa z Ústí nad Labem s využitím cyklobusu

Ústí nad Labem – Mukařov (busem) - Víťova rozhledna - Buková hora - Rytířov - Babětín - Těchlovice - Malé Březno - Ústí nad Labem

Délka výletu: 34 km; Stoupání: 315 m, Klesání: 756 m

Náročnost – střední

Typ kola – mtb, e-bike, trekingové

Přesná mapa na mapy.cz zde.

 

 

Realizaci nových cyklotras podpořil Ústecký kraj

 

Zelený autobus DÚK.jpg

Doprava Ústeckého kraje pro turisty a cyklisty

Doprava Ústeckého kraje zajišťuje turistické vlakové i lodní linky a také přeprava jízdních kol ve vybraných autobusech a dalších spojích.

Turisté mohou využít turistické motoráčky, horské vlaky a osobní lodě, které jezdí o víkendech a státních svátcích celou letní turistickou sezónu od jara až do podzimu. V  cyklistické sezóně vozí spoje Dopravy Ústeckého kraje jízdní kola v autobusech s  rozšířenou přepravou kol, ve  většině vlaků i  na osobních lodích. Přestupní hodinové jízdné pro jízdní kolo stojí 25 Kč, celodenní 50 Kč

 

V Českém středohoří doporučujeme využít:

Autobusové linky DÚK s rozšířenou přepravou pro 20 jízdních kol a možností rezervace 10 míst -přeprava kol o víkendy a státní svátky - v provozu od 29. 3. 2024 do 3. 11. 2024

 • autobus 437 Děčín – Verneřice, Rychnov
 • autobus 506 Měrunice – Lovosice - v provozu od 20. 4. 2024 do 29. 9. 2024
 • autobus 623 Bohušovice n. O. – Verneřice
 • autobus 633 Úštěk – Hněvice
 • autobus 636 Úštěk – Roudnice n. L.

 

Lodní linky DÚK s rozšířenou přepravou pro 20 jízdních kol a možností rezervace 10 míst - v provozu od 29. 3. 2024 do 3. 11. 2024 o víkendy a státní svátky (v létě i další dny)

 • loď T91 Ústí nad Labem – Mělník
 • loď T92 Ústí nad Labem – Bad Schandau

 

Autobusové linky DÚK s rozšířenou přepravou pro 6 jízdních kol bez možnosti rezervace - denně od 29. 3. 2024 do 3. 11. 2024

 • autobus 451 Krásný Les – Suletice
 • autobus 452 Verneřice – Bahratal
 • autobus 453 Libouchec – Rýdeč
 • autobus 455 Ústí nad Labem – Český Bukov
 • autobus 456 Ústí nad Labem – Chvalov
 • autobus 457 Ústí nad Labem – Dubice
 • autobus 471 Ústí nad Labem – Sněžník

 

Železniční a turistické linky DÚK umožňují přepravu jízdních kol dle typu vozu - doporučujem využít:

 • U7 - Cyklovlak podé Labe - Ústí nad Labem-Střekov - Velké Březno - Děčín - viz zde
 • U10 - Švestková dráha - Litoměřice horní nádraží - Lovosice - Třebenice - Most - viz zde
 • RE20 - Letní kometa - Litoměřice - Ústí nad Labem - Děčín - Bad Schandau - Drážďany - viz zde
 • Nebo další běžné vlakové linky 

 

Rezervace přepravy kol je možná pouze prostřednictvím aplikace DÚKapka nejpozději 2 dny předem. Autobusové, vlakové a lodní linky s rozšířenou přepravou 20 a více jízdních kol umožňují rezervovat polovinu celkové přepravní kapacity jízdních kol. U autobusových linek s nástavbou na 6 jízdních kol rezervace není možná. Ostatní zde neuvedené linky DÚK umožňují přepravu jízdních kol omezeně v interiérech vozů v počtu dle daného typu dopravního prostředku. Nástup s kolem je od sezóny 2024 možný na všech zastávkách DÚK.

 

MAPA PŘEPRAVY JÍZDNÍCH KOL V ÚSTECKÉM KRAJI - zde

Kategorie

Doprava