zubrnice-2.jpg

Muzeum v přírodě a historické drezíny – Zubrnice

Jediné muzeum v přírodě na severu Čech přibližuje bydlení, kulturu a sepětí původních obyvatel s krajinou v bývalých Sudetech i její poválečnou proměnu.

Základem Muzea v přírodě Zubrnice je stará historická vesnice. Soubor staveb lidové architektury tvoří roubená, hrázděná i zděná stavení.

Komplex staveb připomíná život a práci lidí na hospodářské usedlosti. Najdeme zde např. roubenou patrovou budovu, vesnický obchod či malý vodní mlýn na horní pohon, napájený z Lučního potoka. Zaujme i expozice staré vesnické školy. V muzeum se staly tradicí lidové jarmarky (o Velikonocích, na podzim a o Vánocích), kdy se vesnice dobově promění.

Zajímavou technickou památkou je nádraží postavené v roce 1890 k lokální dráze Velké Březno – Úštěk – Verneřice. Železniční muzeum v prostorách nádraží v Zubrnicích nabízí expozici o historii i současnosti trati, pohled do malé dopravní kanceláře s dobovým vybavením či historické drezíny. Na nich jsou pro zájemce připraveny projížďky. Část trati (11 km) byla zapsána na seznam památek ČR. Majitelem a provozovatelem muzea je organizace Zubrnická museální železnice.

Kontakt

Adresa
Národní muzeum v přírodě - Muzeum v přírodě Zubrnice

400 02 Zubrnice

Telefonní kontakt
+420 475 228 267

E-mail
muzeumzubrnice@nmvp.cz

Webová stránka
www.nmvp.cz

Facebook

Kategorie

Muzea a galerie Lidová architektura S dětmi za zábavou

Fotogalerie