570C2023-F401-4FDA-B740-22A4C5930AEF.jpg

Cyklovýlet na hrad Blansko

Vydejte se na kole na zříceninu hradu Blansko nedaleko Ústí nad Labem. Výlet je dlouhý asi 32 km a trasa je středně náročná.

Vyražte z Ústí nad Labem po Labské stezce do 10 km vzdáleného Velkého Března. Tady se napojte na cyklotrasu č. 3066 a díky celoročnímu přívozu Velké Březno - Povrly se převezte na levý břeh Labe do obce Povrly. Projeďte Povrly a pokračujte stále po cyklotrase č. 3066 do kopců Českého středohoří. Trasa vede okolo místního koupaliště, kde se můžete zastavit a vykoupat. Poté pokračujte až do vesničky Mirkov. Tady se na chvíli z cyklotrasy 3066 odpojte a vyšlápněte asi 1,5 km na Hrad Blansko. Závěrečný výšlap je celkem náročný a tak nebude ostuda kousek vytlačit :) Výhled z Blanska za to jistě stojí.. Pokochejte se krásným výhledem a přečtěte si zajímavé informace o hradu. Po odpočinku pokračujte zpět po stejné trase do Mirkova a pak opět po cyklotase č. 3066 obce Lipová. Zde se z cyklotrasy odpojíte a po vedlejších silničkách se dostanete přes Libov, Radešín a Chuderov zpět do Ústí nad Labem.️ Výlet můžete zakončit výborným pivkem v Pivovaru Na Rychtě.

Délka výletu

32,5 km; Stoupání: 560 m, Klesání: 560 m

Trasa

Ústí nad Labem - Velké Březno - Povrly - Mirkov - Hrad Blansko - Mirkov - Slavošov - Lipová - Radešín - Chuderov - Ústí nad Labem

Přesná trasa na mapy.cz.

Zřícenina hradu Blansko.jpg

Zřicenina hradu Blansko

Zřícenina hradu Blansko se nachází na výrazném kopci u Ryjic nedaleko Ústí nad Labem

Na místě jsou dnes patrné pozůstatky středověkého sídla, které bylo zbudováno na sklonku 14. století pány z Vartenberka. Hrad svou rezidenční funkci plnil do konce 16. století, v důsledku třicetileté války byl zničen a postupně chátral. Dodnes se z památkově chráněného objektu dochovaly relikty obvodových zdí paláce, věže a bašty.

Zřicenina hradu Blansko je přístupná z několika míst. Po žluté ze vsi Blansko, po zelené z Mirkova nebo pak z Ryjic, odkud vedou obě barvy souběžně.

Kontakt

Adresa
Spolek pro záchranu hradu Blansko
Ryjice 14
Ústí nad Labem

Telefonní kontakt
+420 472 733 705

E-mail
info@hradblansko.cz

Webová stránka
www.hradblansko.cz

Facebook

Kategorie

Hrady a zříceniny