Cyklostezka Ohře - úvodka 2.jpg

Cyklostezka Ohře

Cyklostezka Ohře je jedna ze čtyř páteřních cyklotras Ústeckého kraje.

Celková délka cyklotrasy podél Ohře je téměř 280 km. V Česku trasa měří asi 225 km a od hraničního přechodu Cheb/Waldsassen (Slapany) až do Litoměřic je značená jako cyklotrasa č. 6. V Německu pak na cyklostezku Ohře navazuje Valdštejnova cyklostezka označovaná jako Wallenstein-Radweg (Eger-Wondreb-Kösseine), která měří asi 55 km a vede až k samotnému pramenu řeky Ohře.

Na území Ústeckého kraje se nachází cca 130 km Cyklostezky Ohře. V Českém středohoří délka trasy činí 53 km. Povrch trasy je asfalt a místy polní nebo lesní cesty. Trasa není náročná, ale místy vede i po frekventované silnici. Cyklotrasa č. 6 vede v Českém středohoří přes Louny – Černčice – Věltěže – Slavětín – Pátek – Stradonice – Levousy – Poplze – Libochovice – Kostelec nad Ohří – Budyně nad Ohří – Doksany – Brozany nad Ohří – Bohušovice nad Ohří – Terezín – Litoměřice.

Dále na západ prochází stezka přes města jako jsou Žatec, Kadaň nebo Klášterec nad Ohří. V Karlovarském kraji pak vede cyklostezka Ohře přes Karlovy Vary, Sokolov nebo Cheb.

Nejvýznamnější turistické atraktivity na trase jsou

V Karlovarském kraji jsou pak významnými turistickými atraktivitami lázeňské město Karlovy Vary, Svatošské skály, hrad Loket, Kynšperk nad Ohří nebo historické město Cheb.

Kudy jet a kde se zastavit?

Vydejte se na cyklovýlet podél Ohře. Ten můžete zahájit v Libochovicích, kde stojí za návštěvu zámek Libochovice. Poté pokračujte dále po cyklotrase č. 6 a můžete se občerstvit v usedlosti Dvůr Perlová Voda, který má restauraci, vlastní pivovar a také nabízí možnost ubytování. Dále trasa pokračuje do města Budyně nad Ohří, kde je historický vodní hrad ze 13. století. Z Budyně vás pak cyklotrasa vede po silnici č. 118 (frekventovaná silnice) do Doksan. V Doksanech můžete navštívit klášter a zámek. Areál kláštera je rozložen do 4 nádvoří a dominuje mu farní kostel Narození Panny Marie. Za barokní bránou lze nalézt morový sloup, sousoší Panny Marie a kryptu. Za obcí Doksany je trasa opět oddělená od silnice a vede obcí Brozany nad Ohří, kde je možné se zastavit a navštívit Brozanskou tvrz. Tvrz byla několikrát zničená a v dnešní době je opravená a můžeme zde najít erby všech majitelů tvrze, které jsou vymalovány na zdech. Za obcí musíte zatím po silnici do Bohušovic nad Ohří. Bohušovice jsou známy především tím, že zde byly nalezeny archeologické nálezy, jako je například keramika z pozdní doby kamenné a kostrové hroby z doby římské. Za Bohušovicemi již přijíždíte do Terezína. Město bylo založeno na konci 18. století jako vojenská pevnost. Nabízí velmi zajímavé památky, které stojí za to navštívit. Vše o místní pevnosti se dozvíme v návštěvnickém centrum v Retranechementu 5, kde je možné domluvit i prohlídky podzemí pevnosti. Dalším turistickým cílem v Terezíně je Malá pevnost, kde si připomenete smutné události období 2. světové války. Z Terezína vás trasa vede okolo golfové hřiště do Litoměřic, kde Ohřě ústí do Labe. Litoměřice jsou královským městem a můžete zde nalézt barokní katedrálu sv. Štěpána, vyhlídku Kalich nebo hrad s expozicí o vinařství. Pokud si chceme město prohlédnout, tak můžeme své bicykly zaparkovat v nové cyklověži u autobusového nádraží. Za Tyršovým mostem v Litoměřicích se cyklotrasa Ohře napojuje na Labskou stezku a zároveň zde končí.

Bližší info k jednotlivým cílům najdete v zastávkách výletu níže. Pěkný okružní výlet můžete v Českém středohoří podniknout díky kombinaci cyklotras Českého granátu a cyklostezky Ohře – koukněte na náš tip.

Na službě mapy.cz se můžete podívat na celou trasu Cyklostezky Ohře. Další informace k Cyklostezce Ohře najdete také na webu www.cykloohre.cz nebo na cykloportálu Karlovarského kraje.

klaster_doksany.jpg

Klášter a zámek Doksany

Klášter v Doksanech se těšil největšímu rozmachu ve 13. a 14. stol. Za husitství a během třicetileté války byl vypleněn. V 2. pol. 17. století byl velkoryse barokně přestavěn.

Po zrušení kláštera (roku 1782) císařem Josefem II. byla stavba využívána jako nemocnice či kasárna. Později po úpraváchna panské sídlo nabyl klášter charakteru zámku. V 90. letech 20. století se do Doksan vrátily řádové sestry. Asi nejpůsobivější částí doksanského kláštera je románská krypta. Přes úpravu z konce 19. století se tu ocitnete v románském prostředí 12. a 13. století. Prohlédnout si lze i klášterní kostel Narození Panny Marie na severní straně druhého nádvoří. Areál kláštera je z jižní a západní strany obklopen barokními zahradami a anglickým parkem.

Kontakt

Adresa
Klášter sester premonstrátek
Doksany 1
Doksany

Telefonní kontakt
+420 416 861 197

E-mail
doksany@usti.npu.cz

Webová stránka
www.klasterdoksany.cz

Kategorie

Zámky Sakrální památky

Fotogalerie