Cyklotrasy v oblasti Českého granátu
V oblasti mezi Lovosicemi, Třebívlicemi a Libochovicemi je možné využít cyklotrasy Českého granátu.
Cyklotrasy jsou značeny čísly 3118, 3119 a 25A a dovedou cykloturisty k zajimavým turistickým místům, jako je např. hrad Hazmburk, zámek Libochovice, Muzeum Českého granátu Třebenice, Zámecké vinařství Johann W v Třebívlicích nebo nová Vyhlídka U Zámečku v Lovosicích.
Díky vzniku těchto cyklotras byly propojeny existující významné (páteřní) cyklotrasy jako je Labská stezka (v Lovosících), Cyklostezka Ohře (v Libochovicích) a dále také cyklotrasa č. 25. Cykloturisté v destinaci České středohoří, tak mohou odbočit z hlavních tras a objevovat na kolech i další zajímavá místa Českého středohoří. Podle naležišť nerostu Český granát v této části destinace byl projekt k vyznačení cyklotras nazván Cyklotrasy v oblasti Českého granátu.
Tip na cyklovýlet s využitím cyklotras Českého granátu
Z Lovosic se vydejte po cyklotrase č. 3118 přes Sulejovice a Úpohlavy se dostane do Třebenic, kde se určitě zastavte v Čokolatérii na nějakou dobrotu. Navštívit tady můžete také Muzeum Českého granátu. Poté pokračujte po stejné cyklotrase do Lkáně, kde se na rozcestí dejte na cyklotrasu č. 3119. Pojedete pod místní dominantou - pod zříceninou hradu Hazmburk a přes obec Slatina vás trasa dovede až do Libochovic, kde si nenechte ujít zámek s krásnou zahradou. Pro cestu zpět do Lovosic využijte cyklotrasu podél Ohře, která je značená jako cyklotrasa č. 6. Podél Malé Ohře dojedete do Kostelce nad Ohří. Tady se nachází ideální zastávka pro cyklisty, kterou je Dvůr Perlová voda. Tam se můžete občerstvit a ochutnat i pivo, které se přímo tady vaří. Cyklostezka Ohře dále pokračuje přes Budyni nad Ohří s jedinečným hradem, který také stojí za návštěvu. Dále pojedete přes Doksany a Brozany nad Ohří. Tady odbočíte ze značené cyklotrasy a po vedlejších silničkách se přes Keblice a Lukavec dostanete zpět do Lovosic.
Délka výletu: 56 km; Stoupání: 304 m, Klesání: 304 m
Trasa: Lovosice - Sulejovice - Třebenice - Lkáň - Slatina - Libochovice - Kostelec nad Ohří - Budyně nad Ohří - Doksany - Brozany nad Ohří - Keblice - Lukavec - Lovosice
Tip na kratší cyklovýlet
Další tip je vodný i pro méně zdatné cyklisty, a i pro rodiny s většími dětmi. Výlet zahájíte opět v Lovosicích. Držte se stejné trasy a přes Sulejovice či Úpohlavy se dostanete do Třebenic, kde si můžete s dětmi dát třeba zmrzku. Sjíždíme do Lkáně a tady už odbočte směrem na Třebívlice, tedy druhým směrem než v prvním výletu. Držte se cyklotrasy 3119 a po šesti kilometrech dojedete do Třebívlic. Tady je možné navštívit vinotéku místního zámeckého vinařství Johann W. Vinařství je poměrně mladé, ale navazuje na mnohosetletou tradici vinařství v regionu. V Třebívlicích můžete využít také malé, ale hezké koupaliště s občerstvením nebo navštívit Expozici Ulriky von Levetzow. Ta prý byla poslední láskou slavného básníka Johanna Wolfganga Goetheho.
A jak zpátky? Cestu můžete podniknout po stejné trase nebo nastupte do moderního vlaku Švestkové dráhy a nechte se pohodlně dopravit zpět do Lovosic. V Lovosicích můžete navštívit třeba volně přístupnou Vyhlídku U Zámečku nebo přilehlou kavárnu Café Zámeček.
Délka výletu: 24 km; Stoupání: 250 m, Klesání: 108 m
Trasa: Lovosice - Sulejovice - Třebenice - Lkáň – Třebívlice – Švestkovou dráhou zpět do Lovosic
Zastávky
Vyhlídka U Zámečku – Lovosice
Na uměle vytvořeném kopečku, kde se v minulosti skladoval led pro chlazení piva v blízké restauraci, byla vybudována 7,3 metrů vysoká rozhledna s ochozem ve 4 metrech. Stavba tvořená 40 až 12 metrovými kůly ve tvaru hyperboloidu je ukotvena do železobetonové podesty.
Poblíž kavárny Café Zámeček a přívozu (přes řeku Labe do Píšťan) stojí krásná vyhlídka. Nachází se na místě původního dřevěného altánu, který zde spolu s výletní restaurací v roce 1865 nechal vybudovat představitel rodu Schwarzenbergů. Vyhlídka stojí na uměle vytvořeném kopci, který je tvořen zasypanou dvoupodlažní stavbou původně sloužící jako pivní sklep a ledárna pro potřeby výletní restaurace.
Na jaře roku 2019 ji zde spolu s architektem Lubošem Hruškou vybudovala firma Raeder&Falge. Namísto původního altánu nahoře navrhl architekt dřevěnou vyhlídku s ocelovým schodištěm a plachtovou střechou viditelnou zdaleka. Z místa je výhled nejen na řeku, ale i na Portu Bohemicu a Radobýl.
V kavárně je k zakoupení turistická a historická vizitka od Wander Book.