Holy vrch_košťálov_Lovoš (4).jpg

Cyklotrasa č. 25 – Do Oparenského údolí a na Hradišťany

Cyklotrasa č. 25 je poměrně dlouhá trasa, která vede přes řadu zajímavých míst Českého středohoří.

Cyklovýlet začněte v Lovosicích odkud se držte alternativní trasy Labské stezky 2A a dojeďte k přívozu do Malých Žernosek. Tady se již napojte na cyklotrasu č. 25, která vede do Oparenského údolí. V malebném údolí se můžete občerstvit v Černodolském mlýně a pokračovat dále po cyklotrase č.25 na úpatí Lovoše přes obec Oparno. Z Oparna pak trasa vede přes Režný Újezd pod vrch BorečKošťálov a okolo zříceniny hradu Skalka. A dále až pod druhou nejvyšší horu Českého středohoří - Hradišťany. Ani tady ale trasa nekončí a pokračuje dále až do Mostu a odsud pak do Krušných hor. Jedná se tak o celkem dlouhou a náročnější cyklotrasu. Náš výlet u Hradišťan odbočuje a míří po cyklotrase č. 3119 do Třebívlic, kde nastupte do vlaku Švestkové dráhy, které vás dopraví zpět do Lovosic.

Pokud je pro vás 40 km málo, tak se zpět do Lovosic můžete vydat po vlastní ose díky cyklotrasám č. 3119 a 3118, které vedou přes Lkáň, Třebenice, Úpohlavy a Sulejovice do Lovosic. Na trase je také možné udělat několik odboček a navštívit další krásná místa. My jsme vyjeli třeba vyjeli na Holý vrch nad obcí Sutom.

Délka výletu: 40 km; Stoupání: 870 m, Klesání: 750 m

Trasa: Lovosice - Malé Žernoseky - Oparenské údolí - Oparno - Režný Újezd - Sutom - Vlastislav - Hradišťany - Dřevce - Skalice - Třebívlice - do Lovosic po Švestkové dráze.

Základní trasa na mapy.czdelší trasa na mapy.cz.

Rozhledna U Zámečku Lovosice.jpg

Vyhlídka U Zámečku – Lovosice

Na uměle vytvořeném kopečku, kde se v minulosti skladoval led pro chlazení piva v blízké restauraci, byla vybudována 7,3 metrů vysoká rozhledna s ochozem ve 4 metrech. Stavba tvořená 40 až 12 metrovými kůly ve tvaru hyperboloidu je ukotvena do železobetonové podesty.

Poblíž kavárny Café Zámeček a přívozu (přes řeku Labe do Píšťan) stojí krásná vyhlídka. Nachází se na místě původního dřevěného altánu, který zde spolu s výletní restaurací v roce 1865 nechal vybudovat představitel rodu Schwarzenbergů. Vyhlídka stojí na uměle vytvořeném kopci, který je tvořen zasypanou dvoupodlažní stavbou původně sloužící jako pivní sklep a ledárna pro potřeby výletní restaurace.

Na jaře roku 2019 ji zde spolu s architektem Lubošem Hruškou vybudovala firma Raeder&Falge. Namísto původního altánu nahoře navrhl architekt dřevěnou vyhlídku s ocelovým schodištěm a plachtovou střechou viditelnou zdaleka. Z místa je výhled nejen na řeku, ale i na Portu Bohemicu a Radobýl.

V kavárně je k zakoupení turistická a historická vizitka od Wander Book.

Kontakt

Adresa
Vyhlídka U Zámečku

Lovosice

Kategorie

Rozhledny a vyhlídky