Holy vrch_košťálov_Lovoš (4).jpg

Cyklotrasa č. 25 – Do Oparenského údolí a na Hradišťany

Cyklotrasa č. 25 je poměrně dlouhá trasa, která vede přes řadu zajímavých míst Českého středohoří.

Cyklovýlet začněte v Lovosicích odkud se držte alternativní trasy Labské stezky 2A a dojeďte k přívozu do Malých Žernosek. Tady se již napojte na cyklotrasu č. 25, která vede do Oparenského údolí. V malebném údolí se můžete občerstvit v Černodolském mlýně a pokračovat dále po cyklotrase č.25 na úpatí Lovoše přes obec Oparno. Z Oparna pak trasa vede přes Režný Újezd pod vrch BorečKošťálov a okolo zříceniny hradu Skalka. A dále až pod druhou nejvyšší horu Českého středohoří - Hradišťany. Ani tady ale trasa nekončí a pokračuje dále až do Mostu a odsud pak do Krušných hor. Jedná se tak o celkem dlouhou a náročnější cyklotrasu. Náš výlet u Hradišťan odbočuje a míří po cyklotrase č. 3119 do Třebívlic, kde nastupte do vlaku Švestkové dráhy, které vás dopraví zpět do Lovosic.

Pokud je pro vás 40 km málo, tak se zpět do Lovosic můžete vydat po vlastní ose díky cyklotrasám č. 3119 a 3118, které vedou přes Lkáň, Třebenice, Úpohlavy a Sulejovice do Lovosic. Na trase je také možné udělat několik odboček a navštívit další krásná místa. My jsme vyjeli třeba vyjeli na Holý vrch nad obcí Sutom.

Délka výletu: 40 km; Stoupání: 870 m, Klesání: 750 m

Trasa: Lovosice - Malé Žernoseky - Oparenské údolí - Oparno - Režný Újezd - Sutom - Vlastislav - Hradišťany - Dřevce - Skalice - Třebívlice - do Lovosic po Švestkové dráze.

Základní trasa na mapy.czdelší trasa na mapy.cz.

trebivlice.png

Třebívlice

První zmínka o vsi Třebívlicích se datuje do roku 1318, kdy se uvádí Mikuláš z Třebívlic. Ve 14. století známe v souvislosti s Třebívlicemi několik zdejších zemanů a rytířů. Kde seděli,nevíme; na počátku 15. století je však doloženo, že v Třebívlicích existovaly dva dvorce a dvě tvrze – horní a dolní.

Ves tehdy byla dlouhodobě rozdělena a majitelé jednotlivých dílů se zřejmě rychle střídali. Historicky nejvýznamnější postavou mezi nimi byl Zikmund Řepanský z Hrádku (? – † před rokem 1434), radikální husita a významný táborský ideolog, který později přešel až na extrémní pozici pikartství; ten držel část Třebívlic někdy po roce 1408. Roku 1470 byl držitelem dolní tvrze Evan z Údrče, jehož dědicové koupili roku 1560 i horní tvrz. Roku 1586 si synové Vojtěcha z Údrče dědictví rozdělili a od té doby byly Třebívlice rozčleněny na Horní a Dolní. Pamětihodnou v dějinách Třebívlic je éra Klebelsbergů, kteří v osmdesátých letech 18. století přestavěli dolní tvrz na zámek a k jejichž rodu náleží (jako nevlastní dcera Františka Klebelsberga) i známá Ulrika von Levetzow (1804 – 1895), poslední velká láska Johanna Wolfganga Goetha. Ulrika je pochována na místním hřbitově.

Třebívlický zámek je prostá klasicistní budova postavená v místě staršího zámku zbořeného roku 1837; dnes je v něm umístěna škola a v parku pavilon s muzeem Ulriky von Levetzow. Jinými významnými památkami jsou kostel svatého Václava přestavěný na konci 17. a počátku 18. století, barokní kaple z roku 1731 a barokní fara z roku 1787. V současnosti se v obci cílevědomě buduje vinařská tradice.