IMG_2674.JPG

Cyklotrasy v oblasti Českého granátu

V oblasti mezi Lovosicemi, Třebívlicemi a Libochovicemi vyznačila Destinační agentura České středohoří několik cyklotras.

Cyklotrasy jsou značeny čísly 3118, 3119 a 25A a dovedou cykloturisty k zajimavým turistickým místům, jako je např. hrad Hazmburk, zámek Libochovice, Muzeum Českého granátu Třebenice, Zámecké vinařství Johann W v Třebívlicích nebo nová Vyhlídka U Zámečku v Lovosicích.

Díky vzniku těchto cyklotras byly propojeny existující významné (páteřní) cyklotrasy jako je Labská stezka (v Lovosících), Cyklostezka Ohře (v Libochovicích) a dále také cyklotrasa č. 25. Cykloturisté v destinaci České středohoří, tak mohou odbočit z hlavních tras a objevovat na kolech i další zajímavá místa Českého středohoří. Podle naležišť nerostu Český granát v této části destinace byl projekt k vyznačení cyklotras nazván Cyklotrasy v oblasti Českého granátu.

Tip na cyklovýlet s využitím cyklotras Českého granátu

Z Lovosic se vydejte po cyklotrase č. 3118 přes Sulejovice a Úpohlavy se dostane do Třebenic, kde se určitě zastavte v Čokolatérii na nějakou dobrotu. Navštívit tady můžete také Muzeum Českého granátu. Poté pokračujte po stejné cyklotrase do Lkáně, kde se na rozcestí dejte na cyklotrasu č. 3119. Pojedete pod místní dominantou - pod zříceninou hradu Hazmburk a přes obec Slatina vás trasa dovede až do Libochovic, kde si nenechte ujít zámek s krásnou zahradou. Pro cestu zpět do Lovosic využijte cyklotrasu podél Ohře, která je značená jako cyklotrasa č. 6. Podél Malé Ohře dojedete do Kostelce nad Ohří. Tady se nachází ideální zastávka pro cyklisty, kterou je Dvůr Perlová voda. Tam se můžete občerstvit a ochutnat i pivo, které se přímo tady vaří. Cyklostezka Ohře dále pokračuje přes Budyni nad Ohří s jedinečným hradem, který také stojí za návštěvu. Dále pojedete přes Doksany a Brozany nad Ohří. Tady odbočíte ze značené cyklotrasy a po vedlejších silničkách se přes Keblice a Lukavec dostanete zpět do Lovosic.

Délka výletu: 55 km; Stoupání: 270 m, Klesání: 270 m
Trasa: Lovosice - Sulejovice - Třebenice - Lkáň - Slatina - Libochovice - Kostelec nad Ohří - Budyně nad Ohří - Doksany - Brozany nad Ohří - Keblice - Lukavec - Lovosice

Přesná trasa na mapy.cz.

Tip na kratší cyklovýlet

Další tip je vodný i pro méně zdatné cyklisty, a i pro rodiny s většími dětmi. Výlet zahájíte opět v Lovosicích. Držte se stejné trasy a přes Sulejovice či Úpohlavy se dostanete do Třebenic, kde si můžete s dětmi dát třeba zmrzku. Sjíždíme do Lkáně a tady už odbočte směrem na Třebívlice, tedy druhým směrem než v prvním výletu. Držte se cyklotrasy 3119 a po šesti kilometrech dojedete do Třebívlic. Tady je možné navštívit vinotéku místního zámeckého vinařství Johann W. Vinařství je poměrně mladé, ale navazuje na mnohosetletou tradici vinařství v regionu. V Třebívlicích můžete využít také malé, ale hezké koupaliště s občerstvením nebo navštívit Expozici Ulriky von Levetzow. Ta prý byla poslední láskou slavného básníka Johanna Wolfganga Goetheho.

A jak zpátky? Cestu můžete podniknout po stejné trase nebo nastupte do moderního vlaku Švestkové dráhy a nechte se pohodlně dopravit zpět do Lovosic. V Lovosicích můžete navštívit třeba volně přístupnou Vyhlídku U Zámečku nebo přilehlou kavárnu Café Zámeček.

Délka výletu: 24 km; Stoupání: 250 m, Klesání: 108 m

Trasa: Lovosice - Sulejovice - Třebenice - Lkáň – Třebívlice – Švestkovou dráhou zpět do Lovosic

Přesná trasa na mapy.cz.

vodni_hrad_budyne.jpg

Vodní hrad a Jandovo muzeum – Budyně nad Ohří

Zlatý poklad se údajně skrývá na hradě v Budyni nad Ohří jako výsledek prací v alchymistické dílně. Ta byla nedávno obnovena a je velkou atrakcí. Hrad ze 13. století je obehnán vodním příkopem a bažinatým břehem řeky Ohře.

Královská tvrz v gotické podobě byla poškozena výbuchem prachárny, celá dvě křídla musela být zbourána a přestavěna do renesanční podoby. V minulých dvou stoletích byla dále upravenana zámek. Je zde Jandovo muzeum s expozicí nářadí a pomůcek posledního kata a také ceník za úkony. V dílně alchymistů nalezneme křivule, tavicí pec a hmoždíře všech velikostí. K vidění je i jídelna s krásným krbem, honosné arkýře a u stropu zavěšený vycpaný krokodýl. Z nádvoří lze pozorovat zbytky vnějšího opevnění s klíčovými střílnami.

Otevírací doba

Letní provoz 1. 4. - 31. 10.

Otevřeno denně mimo pondělí 10:30 - 12:30 a 13:00 - 17:00 hod.

Zimní provoz 1. 11. - 31. 3.

Vodní hrad i Jandovo muzeum jsou uzavřeny. Možno navštívit nádvoří hradu od 8:00 do 17:00 hod. V případě zájmu o prohlídku mimo otevírací dobu je možno domluvit prohlídku telefonicky. Prohlídky je možno domlouvat pro skupinu více než 10 osob.

Další informace o Vodním hradu Budyně v sekci: Zlatá stezka zemí hradů

Kontakt

Adresa
Vodní hrad a Jandovo muzeum - Budyně nad Ohří
Mírové náměstí 1
411 18 Budyně nad Ohří

Webová stránka
www.budyne.cz

Kategorie

Hrady a zříceniny Muzea a galerie

Fotogalerie