IMG_2674.JPG

Cyklotrasy v oblasti Českého granátu

V oblasti mezi Lovosicemi, Třebívlicemi a Libochovicemi vyznačila Destinační agentura České středohoří několik cyklotras.

Cyklotrasy jsou značeny čísly 3118, 3119 a 25A a dovedou cykloturisty k zajimavým turistickým místům, jako je např. hrad Hazmburk, zámek Libochovice, Muzeum Českého granátu Třebenice, Zámecké vinařství Johann W v Třebívlicích nebo nová Vyhlídka U Zámečku v Lovosicích.

Díky vzniku těchto cyklotras byly propojeny existující významné (páteřní) cyklotrasy jako je Labská stezka (v Lovosících), Cyklostezka Ohře (v Libochovicích) a dále také cyklotrasa č. 25. Cykloturisté v destinaci České středohoří, tak mohou odbočit z hlavních tras a objevovat na kolech i další zajímavá místa Českého středohoří. Podle naležišť nerostu Český granát v této části destinace byl projekt k vyznačení cyklotras nazván Cyklotrasy v oblasti Českého granátu.

Tip na cyklovýlet s využitím cyklotras Českého granátu

Z Lovosic se vydejte po cyklotrase č. 3118 přes Sulejovice a Úpohlavy se dostane do Třebenic, kde se určitě zastavte v Čokolatérii na nějakou dobrotu. Navštívit tady můžete také Muzeum Českého granátu. Poté pokračujte po stejné cyklotrase do Lkáně, kde se na rozcestí dejte na cyklotrasu č. 3119. Pojedete pod místní dominantou - pod zříceninou hradu Hazmburk a přes obec Slatina vás trasa dovede až do Libochovic, kde si nenechte ujít zámek s krásnou zahradou. Pro cestu zpět do Lovosic využijte cyklotrasu podél Ohře, která je značená jako cyklotrasa č. 6. Podél Malé Ohře dojedete do Kostelce nad Ohří. Tady se nachází ideální zastávka pro cyklisty, kterou je Dvůr Perlová voda. Tam se můžete občerstvit a ochutnat i pivo, které se přímo tady vaří. Cyklostezka Ohře dále pokračuje přes Budyni nad Ohří s jedinečným hradem, který také stojí za návštěvu. Dále pojedete přes Doksany a Brozany nad Ohří. Tady odbočíte ze značené cyklotrasy a po vedlejších silničkách se přes Keblice a Lukavec dostanete zpět do Lovosic.

Délka výletu: 55 km; Stoupání: 270 m, Klesání: 270 m
Trasa: Lovosice - Sulejovice - Třebenice - Lkáň - Slatina - Libochovice - Kostelec nad Ohří - Budyně nad Ohří - Doksany - Brozany nad Ohří - Keblice - Lukavec - Lovosice

Přesná trasa na mapy.cz.

Tip na kratší cyklovýlet

Další tip je vodný i pro méně zdatné cyklisty, a i pro rodiny s většími dětmi. Výlet zahájíte opět v Lovosicích. Držte se stejné trasy a přes Sulejovice či Úpohlavy se dostanete do Třebenic, kde si můžete s dětmi dát třeba zmrzku. Sjíždíme do Lkáně a tady už odbočte směrem na Třebívlice, tedy druhým směrem než v prvním výletu. Držte se cyklotrasy 3119 a po šesti kilometrech dojedete do Třebívlic. Tady je možné navštívit vinotéku místního zámeckého vinařství Johann W. Vinařství je poměrně mladé, ale navazuje na mnohosetletou tradici vinařství v regionu. V Třebívlicích můžete využít také malé, ale hezké koupaliště s občerstvením nebo navštívit Expozici Ulriky von Levetzow. Ta prý byla poslední láskou slavného básníka Johanna Wolfganga Goetheho.

A jak zpátky? Cestu můžete podniknout po stejné trase nebo nastupte do moderního vlaku Švestkové dráhy a nechte se pohodlně dopravit zpět do Lovosic. V Lovosicích můžete navštívit třeba volně přístupnou Vyhlídku U Zámečku nebo přilehlou kavárnu Café Zámeček.

Délka výletu: 24 km; Stoupání: 250 m, Klesání: 108 m

Trasa: Lovosice - Sulejovice - Třebenice - Lkáň – Třebívlice – Švestkovou dráhou zpět do Lovosic

Přesná trasa na mapy.cz.

Náměstí a radnice - Vojtěch Krejčí.jpg

Lovosice

Archeologické nálezy ukazují, že Lovosice byly významným obchodním centrem již v pravěku. První písemná zmínka o Lovosicích nicméně pochází „až“ z roku 1143, kdy je kníže Vladislav II. daroval Strahovskému klášteru.

Ve 13. století náležely pánům z Lichtemburka, kteří je nadvakrát – v letech 1251 a 1272 – prodali míšeňskému cisterciáckému klášteru Altzella. Klášteru Lovosice náležely do roku 1415, kdy mu je král Václav IV. odebral a zastavil Vláškovi z Kladna. Snad v 15. století vznikla v Lovosicích tvrz, o níž je však známo jen velmi málo. Roku 1510 byla ves zapsána do rukou Šlejniců, kteří patrně nechali zdejší tvrz, asi někdy ve třetí čtvrtině 16. století, přestavět na renesanční zámek. Roku 1574 získal Lovosice Jan z Valdštejna, jehož syn Adam dosáhl roku 1600 povýšení vsi na město.

Roku 1756 byla u Lovosic svedena první bitva sedmileté války, v níž pruský král Fridrich II. Veliký porazil rakouskou armádu vedenou generálem von Brownem. Roku 1783 získali lovosické panství Schwarzenbergové, kteří je drželi až do roku 1945. V první polovině 19. století město postihly dvě katastrofy: roku 1809 rozsáhlý požár a roku 1845 velká povodeň,z obou se však vzpamatovalo.

Od poloviny 19. století jsou Lovosice svobodným městem. Industriální rozvoj města podpořila železnice, která je v letech 1850 – 1851 spojila s Prahoua Drážďanami. Následuje založení továrny na cikorku, cukrovaru, pivovaru a zejména první chemické továrny v roce 1900. Moderní ráz získalo město radikální přestavbou ve druhé polovině 20. století, při níž byla demolována řada starších staveb včetně bývalého židovského ghetta.

Přestože jsou Lovosice tradičně chápány jako průmyslové město, nacházejí se zde zajímavé památky: mimo již zmíněného zámku jde zejména o barokní kostel sv. Václava z roku 1745 a tzv. Pfannschmidtovu vila z roku 1887. Vila más pozoruhodnou štukovou výzdobou v interiéru. Lovosice jsou populárním východiskem na Lovoš a dále do Českého středohoří.

Kontakt

Adresa
Informační centrum Lovosice
Osvoboditelů 48/55
410 02 Lovosice

Telefonní kontakt
+420 416 571 174

E-mail
info@meulovo.cz

Webová stránka
www.meulovo.cz

Facebook

Kategorie

Města a obce