Cyklostezka Ohře - úvodka 2.jpg

Cyklostezka Ohře

Cyklostezka Ohře je jedna ze čtyř páteřních cyklotras Ústeckého kraje.

Celková délka cyklotrasy podél Ohře je téměř 280 km. V Česku trasa měří asi 225 km a od hraničního přechodu Cheb/Waldsassen (Slapany) až do Litoměřic je značená jako cyklotrasa č. 6. V Německu pak na cyklostezku Ohře navazuje Valdštejnova cyklostezka označovaná jako Wallenstein-Radweg (Eger-Wondreb-Kösseine), která měří asi 55 km a vede až k samotnému pramenu řeky Ohře.

Na území Ústeckého kraje se nachází cca 130 km Cyklostezky Ohře. V Českém středohoří délka trasy činí 53 km. Povrch trasy je asfalt a místy polní nebo lesní cesty. Trasa není náročná, ale místy vede i po frekventované silnici. Cyklotrasa č. 6 vede v Českém středohoří přes Louny – Černčice – Věltěže – Slavětín – Pátek – Stradonice – Levousy – Poplze – Libochovice – Kostelec nad Ohří – Budyně nad Ohří – Doksany – Brozany nad Ohří – Bohušovice nad Ohří – Terezín – Litoměřice.

Dále na západ prochází stezka přes města jako jsou Žatec, Kadaň nebo Klášterec nad Ohří. V Karlovarském kraji pak vede cyklostezka Ohře přes Karlovy Vary, Sokolov nebo Cheb.

Nejvýznamnější turistické atraktivity na trase jsou

V Karlovarském kraji jsou pak významnými turistickými atraktivitami lázeňské město Karlovy Vary, Svatošské skály, hrad Loket, Kynšperk nad Ohří nebo historické město Cheb.

Kudy jet a kde se zastavit?

Vydejte se na cyklovýlet podél Ohře. Ten můžete zahájit v Libochovicích, kde stojí za návštěvu zámek Libochovice. Poté pokračujte dále po cyklotrase č. 6 a můžete se občerstvit v usedlosti Dvůr Perlová Voda, který má restauraci, vlastní pivovar a také nabízí možnost ubytování. Dále trasa pokračuje do města Budyně nad Ohří, kde je historický vodní hrad ze 13. století. Z Budyně vás pak cyklotrasa vede po silnici č. 118 (frekventovaná silnice) do Doksan. V Doksanech můžete navštívit klášter a zámek. Areál kláštera je rozložen do 4 nádvoří a dominuje mu farní kostel Narození Panny Marie. Za barokní bránou lze nalézt morový sloup, sousoší Panny Marie a kryptu. Za obcí Doksany je trasa opět oddělená od silnice a vede obcí Brozany nad Ohří, kde je možné se zastavit a navštívit Brozanskou tvrz. Tvrz byla několikrát zničená a v dnešní době je opravená a můžeme zde najít erby všech majitelů tvrze, které jsou vymalovány na zdech. Za obcí musíte zatím po silnici do Bohušovic nad Ohří. Bohušovice jsou známy především tím, že zde byly nalezeny archeologické nálezy, jako je například keramika z pozdní doby kamenné a kostrové hroby z doby římské. Za Bohušovicemi již přijíždíte do Terezína. Město bylo založeno na konci 18. století jako vojenská pevnost. Nabízí velmi zajímavé památky, které stojí za to navštívit. Vše o místní pevnosti se dozvíme v návštěvnickém centrum v Retranechementu 5, kde je možné domluvit i prohlídky podzemí pevnosti. Dalším turistickým cílem v Terezíně je Malá pevnost, kde si připomenete smutné události období 2. světové války. Z Terezína vás trasa vede okolo golfové hřiště do Litoměřic, kde Ohřě ústí do Labe. Litoměřice jsou královským městem a můžete zde nalézt barokní katedrálu sv. Štěpána, vyhlídku Kalich nebo hrad s expozicí o vinařství. Pokud si chceme město prohlédnout, tak můžeme své bicykly zaparkovat v nové cyklověži u autobusového nádraží. Za Tyršovým mostem v Litoměřicích se cyklotrasa Ohře napojuje na Labskou stezku a zároveň zde končí.

Bližší info k jednotlivým cílům najdete v zastávkách výletu níže. Pěkný okružní výlet můžete v Českém středohoří podniknout díky kombinaci cyklotras Českého granátu a cyklostezky Ohře – koukněte na náš tip.

Na službě mapy.cz se můžete podívat na celou trasu Cyklostezky Ohře. Další informace k Cyklostezce Ohře najdete také na webu www.cykloohre.cz nebo na cykloportálu Karlovarského kraje.

chodby_terezin.jpg

Muzeum Terezína – pevnostní město a prohlídky podzemních chodeb

Terezínská pevnost byla založena roku 1780 císařem Josefem II. za účelem obrany hranic Čech proti útokům ze severu. Představuje vrchol evropského bastionového pevnostního stavitelství.

Muzeum Terezína a Informační centrum Retranchement 5

S historií pevnosti se můžete blíže seznámit v Retranchemenentu 5, kde je parkoviště a Informačním centrum a odkud se vychází i na prohlídky po opevnění a podzemních chodbách. V tomto návštěvnickém centru je k vidění také několik expozic o vzniku a fungování pevnosti Terezín. Během poutavé prohlídky se dozvíte řadu zajímavých informací a poznáte Terezín trochu jinak. Turistickým lákadlem je pak prohlídka podzemních chodeb s lucerničkou. 

Retranchement 5 je poslední obrannou linií pevnosti Terezín, jelikož uzavírá hrdlo Bastionu 5. Pokud by se stalo, že nepřítel po mnoha týdnech urputných bojů opanoval bastion, stál by mu v cestě již jen právě tento retranchement. Z valu jeho zelené střechy mohli proto střílet obránci a přízemí je vybaveno dělostřeleckými i pěchotními střílnami. Další kasematy v přízemí sloužily vojákům jako bezpečný úkryt během obléhání. Kromě toho zde po staletí fungoval tzv. pevnostní stavební dvůr. Dnes bychom možná řekli technické služby pro celou pevnost. Byla zde kovárna, kamenická, tesařská i truhlářská dílna a na vnějším prostranství dnešního parkoviště jámy na vápno a kůlny na uskladnění stavebního materiálu. Zde probíhala údržba a drobné opravy opevnění.

Dnes je zde zřízeno vůbec první Muzeum Terezína zabývající se historii města a pevnosti od založení až po období První republiky. Dozvíte se zde, proč a jak pevnost vznikla a jak se stavěla. Jak se v ní žilo i jak se ve 20. století bourala, tedy vlastně v případě Terezína nebourala. Sedm sálů vás provede staletími i jednotlivými tématy. Uvidíte model dobývání pevnosti, i obrovský model Terezína jako takového. Prohlédnete si vojenskou výzbroj i výstroj od Marie Terezie až po T. G. Masaryka. Dozvíte se, kolik bylo ve městě hospod a kolik nevěstinců a mnoho dalších zajímavostí. Odsud se s průvodcem vyráží na prohlídky zdejšího jedinečného opevnění a podzemních chodeb. Nezbytnou součástí Retranchementu 5 je Informační centrum Terezína.

Otevřeno je zde každý den od 9 do 17 hodin.

Pevnost Terezín a opevnění

Jeden ze světových unikátů Terezína je právě jeho opevnění, které se jako jedno z mála dochovalo do dnešních dnů a to téměř v nepoškozeném stavu. Navíc oproti jiným pevnostem Terezín představuje naprostou špičku a vrchol bastionového opevnění po staletí vyprecizovaného k dokonalosti.

Pevnost Terezín se skládá v zásadě ze tří částí a ze tří navzájem propojených obranných systémů. Jihozápadně od ohbí Labe, kde se stáčí od jihu na západ k Litoměřicím, leží za starým korytem Ohře tzv. Malá pevnost neboli Fort. Západně od ní mezi novým a starým korytem Ohře se nacházejí Horní a Dolní Retranchement - v podstatě opevněné louky. Ještě dále na západ za stavidlovým mostem přes novou Ohři se rozkládá Hlavní pevnost - nejdůležitější část opevnění.

Obrana pak sestává ze tří systémů. Prvním a nejviditelnějším je pásmo místy až trojitých navzájem se kryjících zemních valů. Ty postupují od kryté cesty doplněné lunetami přes vedlejší příkop ke kontragardám a ravelinům s reduity. Za nimi se teprve rozprostírá hlavní příkop, pak teprve kurtina krytá kleštěmi a věnec osmi bastionů ze kterých je většina opatřena navíc retranchementy a kavalíry. Ty představují poslední obrannou linii.

Celou jižní stranu Terezína od Bastionu 3 až po Malou pevnost kryje záplavová kotlina a druhá kryje Hlavní a Malou pevnost od severu až skoro k Labi. Ty bylo možné dle potřeby zaplavit a jediný přístup tak zůstal jen od západu a od východu proti Malé pevnosti. Současně vodní manévr umožňoval úmyslné zaplavení příkopů až 3 metry vysokou ničivou vlnou, která by smetla každého útočníka. Posledním obranným systémem jsou minové chodby vedoucí v jednotlivých prvcích, pod krytou cestou a zejména pod glacisem pevnosti tam, kde nebylo možno prostor zaplavit.

Navíc pod trojím pásem obranných systémů se klikatí spleť desítek kilometrů podzemních chodeb. To vše a ještě mnohem víc můžete během prohlídky vidět. Jako obránci před staletími projdete napříč celým opevněním až hluboko do spletitých podzemních chodeb, kde můžete za svitu luceren prozkoumat jejich tajemství.

Otevřeno: pondělí - neděle 9:00 - 17:00 hod.

Bližší informace vám pak rádi sdělí v Informačním centru.

Kavalír 2

Kavalír je součást vnitřní obranné linie pevnosti. Je umístěn do nitra bastionu 2, aby tak zvýšil obranyschopnost jižní strany Terezína. Kdyby nepřítel dobyl bastion, v cestě by mu stál právě tento tzv. kavalír. Jeho první patro by se v tom případě změnilo v dělostřeleckou pevnost chrlící oheň a zkázu na útočníka. Proto je vyšší než okolní opevnění a na jeho zelených střechách je hned několik postavení pro děla, která odsud měla široký rozhled.

Kromě toho byl Kavalír 2 jednou z nejdůležitějších částí pevnosti. V přízemí, kryty mohutným valem zelených střech a okolním opevněním, byly umístěny pevnostní pekárny. Do dnešních dnů se bohužel nedochovaly, ale v dávných dobách se zde mohlo upéci až téměř 75 tun chleba denně.

Dnes si na vojenský dvorek Kavalíru 2 chodí děti hrát, zkouší psaní brkem a tuší, poznávají zvířátka a mohou si i pohladit ovečky, kozičky nebo prasátko Princeznu. Dospěláci se pobaví nad vtipy slavného humoristického malíře a kreslíře Jiřího Wintera – Neprakty, jehož díla rozesmávají již několik generací. Nato může celá rodina vyrazit do exotických dálek, které nabízí Muzeum La Grace, se skutečným podpalubím plachetnice brázdící moře v 18. století. 

Kontakt

Adresa
Informační centrum Retranchement 5
Dukelských hrdinů 43
411 55 Terezín

Telefonní kontakt
+420 775 711 881

E-mail
info@pevnost-terezin.cz

Webová stránka
www.pevnost-terezin.cz

Facebook

Kategorie

Muzea a galerie

Fotogalerie