Za památkami města Roudnice nad Labem
Za roudnickými památkami se lze vydat po kruhově uspořádané pěší trase s řadou zastavení u vybraných památek. Výchozím místem je rozcestník u roudnického hradu.
Kompletní informace, rady a tipy na cestu vám dají v Informačním a dopravním centru Podřipska. Zde si můžete koupit i vstupenky do hradu a zámku, pokud byste okru chtěli doplnit o odborný výklad.
V centru dostanete mapu, tištěné publikace a můžete se zde i občerstvit.
Zastávky
Kaple sv. Viléma
Na místě někdejšího popraviště zvaného „Na stínadlech“ nechal vystavět v letech 1726-1728 majitel roudnického panství Filip Hyacint z Lobkowicz a jeho druhá žena Anna Maria Vilemína, kněžna z Althanu, kapli sv. Viléma (patrona všech odsouzených).
Stavbou byl pověřen tehdy nejvýznamnější severočeský stavitel vrcholného baroka Octavio Broggio, který v té době vedl rekonstrukci kostela Narození Panny Marie v augustiniánském klášteře.
Stavba se vyznačuje obdélníkovým půdorysem s dynamicky prohnutým průčelím, s postranními pilastry nesoucími kladí s bohatě profilovanou římsou. Architektonicky prostý vzhled interiéru je zvýrazněn freskami Václava Vavřince Reinera. V rozích na pandantivech jsou vyobrazeny čtyři hlavní ctnosti (Víra, Naděje, Láska a Spravedlnost). Nad nimi se rozprostírá freska představující sv. Trojici s holubicí trůnící na oblacích, která je obklopena a nesena anděly. Velký kříž pak symbolizuje umučení páně. Hlavní oltář je dozdoben oltářním obrazem znázorňujícím patrona kaple, sv. Viléma. Díky dokonalému souznění všech malířských, sochařských i architektonických prvků se kaple řadí mezi skvosty českého vrcholného baroka.