rckepamatky-uvodni.jpg

Za památkami města Roudnice nad Labem

Za roudnickými památkami se lze vydat po kruhově uspořádané pěší trase s řadou zastavení u vybraných památek. Výchozím místem je rozcestník u roudnického hradu.

Kompletní informace, rady a tipy na cestu vám dají v Informačním a dopravním centru Podřipska. Zde si můžete koupit i vstupenky do hradu a zámku, pokud byste okru chtěli doplnit o odborný výklad.

V centru dostanete mapu, tištěné publikace a můžete se zde i občerstvit.

rckepamatky-jizdarna-obr1.jpg

Galerie moderního umění

Galerie moderního umění sídlí v bývalé jízdárně lobkowiczkého zámku v Roudnici nad Labem, která byla postavena v poslední čtvrtině 17. století italským architektem Antoniem Portou.

Vstup do galerie je osazen portálem z bývalého Portova domu, který stával na náměstí. Dominuje mu jeho znak – probodnuté srdce a tři květy. Zaklenutý interiér barokní budovy, rekonstruovaný pro účely galerie v šedesátých letech 20. století, vytvořil působivé prostředí pro stálou sbírku galerie. Za její „rodinné stříbro“ lze považovat soubor šedesáti obrazů Antonína Slavíčka, který byl součástí velkorysého daru mecenáše Augusta Švagrovského z počátku 20. století. Sbírka výtvarného umění obsahuje více než 3.000 uměleckých děl od konce 19. století do současnosti. Stálá expozice galerie představuje průřez vývoje výtvarného umění 20. a 21. století. Kromě toho galerie prezentuje v prostoru pro proměnné výstavy pestrý program zahrnující nejrůznější výtvarné tendence, tematické či monografické výstavy všech oborů. Věnuje se též pořádání přednášek a výkladů, koncertů, divadelních představení, literárních večerů a dalších kulturních programů.

Další informace o otevírací době galerie.