zavinem-uvodni.jpg

Polabské stezky za vínem a poznáním

V rámci propojení možností atraktivit cestovního ruchu vznikla vzhledem k poloze litoměřické a mělnické vinařské podoblasti Polabská stezka.

Polabské stezky za vínem a poznáním spojuje dvě vinařské podoblasti Čech

Jedná se o propojení Litoměřické vinařské podoblasti a Mělnické vinařské podoblasti a jejich nejvýznamnějších turistických cílů a vinařských lokalit. Trasa začíná v Roudnici nad Labem a pokračuje např. přes Kyškovice, Hoštku, Štětí a Liběchov až do Mělníka. Na trase je umístěno několik informačních tabulí, které návštěvníkům poskytují informace o atraktivních turistických cílech v blízkosti trasy. Během putování po této stezce je možné navštívit několik vinařství a ochutnat vína z obou vinařských podoblastí Čech.

zavinem2-zelcin-obr1.jpg

Zelčín – Hořín

Zelčín je malá vesnice na levém břehu Vltavy mělnického okresu.

První historická zmínka o Zelčíně pochází z roku 1245 v souvislosti s královnou Kunhutou a rytířem Lambinem. V dobách středověku byla pro Zelčín hlavní služebnou povinností rybolov. Od roku 1960 náleží katastrální území Zelčína vedlejší obci Hořín.

Hořín je obec ležící asi 2 km západně od Mělníka. Poprvé historicky doložena až v roce 1319. Je však jisté, že byla založena již dříve.

Ovocné sady se nachází od nížin až do podhůří. Kulturní krajina s ovocnými sady se vyskytuje převážně v klimatické oblasti teplé, ale významně zasahuje také do oblasti mírně teplé. Většinou se jedná o území pahorkatin se zvlněným reliéfem na okrajích úvalů, nížin a pánví. Na trase Polabské stezky zastupují ovocnářství svými sady především obce Daminěves, Lužec nad Vltavou, Cítov.