zavinem-uvodni.jpg

Polabské stezky za vínem a poznáním

V rámci propojení možností atraktivit cestovního ruchu vznikla vzhledem k poloze litoměřické a mělnické vinařské podoblasti Polabská stezka.

Polabské stezky za vínem a poznáním spojuje dvě vinařské podoblasti Čech

Jedná se o propojení Litoměřické vinařské podoblasti a Mělnické vinařské podoblasti a jejich nejvýznamnějších turistických cílů a vinařských lokalit. Trasa začíná v Roudnici nad Labem a pokračuje např. přes Kyškovice, Hoštku, Štětí a Liběchov až do Mělníka. Na trase je umístěno několik informačních tabulí, které návštěvníkům poskytují informace o atraktivních turistických cílech v blízkosti trasy. Během putování po této stezce je možné navštívit několik vinařství a ochutnat vína z obou vinařských podoblastí Čech.

zavinem-kyskovice-obr1.jpg

Kyškovice

Obec Kyškovice s osadou Hamráček leží na pravém břehu Labe 3,5 km od Roudnice nad Labem. Žije zde 285 obyvatel. Kyškovice patřily k roudnickému panství.

První doložená zmínka o obci je z roku 1253. Název obce vznikl od tvrze Kyškov, která kdysi stála v místech dnešní Obory. Obyvatelé se původně živili rybolovem a pěstováním vinné révy. Do roku 1940 byly v obci 3 hospůdky a 1 vinárna. Spojení přes Labe zajišťoval přívoz do 50 let minulého století, roudnický most byl postaven v roce 1908.

Název Hamráček se odvozuje od toho, že zde stávala kovárna s hamrem (kovářským kladivem) pro opravy povozů z nedaleké Zemské (královské) obchodní stezky, bývalo tu i místo koňského hřbitova. Kopec, na kterém Hamráček leží, se jmenoval vrch sv. Štěpána. Do dneška na něm stojí dva památné duby, na kterých měl Jan Žižka pozorovatelnu, když táhl na Roudnici, kterou pak jeho vojska vyplenila.