lvs-uvodni.jpg

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa Litoměřicko vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Naučná stezka začíná na nádvoří Hradu Litoměřice, ve kterém je mimojiné umístěna i expozice o českém vinařství a právě zde celá stezka oficiálně začíná. Je ale možné se na stezku napojit prakticky kdekoliv a využít pouze její část. My ale doporučujeme i absolvovat celou, ať o nějaké zajímavé informace nepřijdete. Celková délka stezky je něco přes 15 km, a to na obou březích Labe.

Litoměřická vinařská stezka vás provede po zajímavých místech vinařské podoblasti Litoměřice. Na stezce je celkem devět zastavení s informačními tabulemi. Z Litoměřic pokračujte přes vrch Radobýl, pod kterým je další zastavení. Dále trasa pokračuje přes Žalhostice do Velkých Žernosek. Přehlednou mapu a další informace o Litoměřické vinařské stezce je možné získat v nedalekém Informačním centru města Litoměřice nebo přímo zde na recepci litoměřického hradu. Během putování po této stezce budete mít možnost navštívit proslulé místní vinaře a ochutnat jejich vína (nutné telefonicky domluvit předem -  až na vyjímky nejsou vinaři k dispozici bez objednání). Věříme, že se vám stezka bude líbit a že vám místní vína zachutnají.

lvs-03-obr1.jpg

Vinice pod Radobýlem

Právě se nacházíte pod čedičovým vrchem Radobýl. Ten je výraznou dominantou Litoměřicka a blízkého okolí.

Svůj netypický tvar získal Radobýl vlivem těžby kamene. Západní stěna je dnes odtěžena a v oblasti někdejšího kamenolomu jsou vidět pozoruhodné čedičové sloupce. Vrch Radobýl však nebyl v minulosti využíván jen pro těžbu kamenu. V oblasti kolem Radobýlu byly totiž už ve 14. století vybudovány vinice. Král Karel IV. totiž v roce 1359 věnoval městu Litoměřice vrch Radobýl právě za účelem pěstování vinné révy. Víno se pod Radobýlem pěstuje dodnes. Vinice, u kterých se nyní nacházíte, patří vinařství Víno Hrabkovský a spadají pod vinařskou obec Žalhostice. Vína z oblasti kolem Radobýlu jsou vlivem netypického složení půdy unikátní. Víno Hrabskovský nabízí jak sudová, tak lahvová vína, a to od vín jakostních až po výběry z hroznů. Mezi odrůdami jsou zastoupeny jak tradiční Müller Thurgau a Ryzlink rýnský, tak také Chardonnay, Hibernal a Muškát moravský (tzv. MOPR). Z modrých odrůd jsou zde pěstovány např. Dornfelder, Modrý Portugal nebo Svatovavřinecké.

Relativně nedávno (v roce 2012) vzniklo na úpatí Radobýlu další a zatím poměrně malé vinařství, které nese název Vinařství pod Radobýlem. Toho vinařství disponuje tradičními odrůdami, jako jsou Ryzlink rýnský či Rulandské bílé, dále má ale také méně tradiční odrůdy pro tuto oblast, jako je např. Fratava. Třetím vinařstvím v těsné blízkosti Radobýlu je vinařství Milan a Miroslav Singer. Tito malovinaři obhospodařují menší vinice v trati Nad Školou a v trati Pod Radobýlem. Produkce vinařství je velmi malá (necelý 1 hl za rok), a tak jsou vína určená jen pro rodinu a blízké či pro speciální příležitosti, jako jsou výstavy a košty.

Radobýl

Radobýl je mimo vinic také zajímavým turistickým cílem. Na samotný vrchol vede žlutá turistická stezka a to buď ze Žalhostic, nebo z Litoměřic. Vrcholná část Radobýlu je místem, ze kterého je dobrý rozhled do širokého okolí, a to na všechny světové strany. Je možné spatřit většinu Českého středohoří, města Litoměřice a Lovosice, bájnou horu Říp nebo také Píšťanské (Žernosecké) jezero. Radobýl je také atraktivní z hlediska fauny a flóry. Vzhledem k výskytu chráněných rostlin (jako je např. kozinec bezlodyžný, bělozářka liliovitá nebo divizna brunátná) a živočichů (např. motýlů) byla zdejší krajina již od roku 1966 chráněna. Od roku 1992 je pak Radobýl přírodní památkou. Též z geologického hlediska je Radobýl zajímavý. Skalní stěny bývalého lomu jsou tvořeny pozoruhodnou sloupcovitou odlučností čediče. Zajímavostí také je, že pod vrcholem Radobýl se v minulosti nacházela podzemní nacistická továrna Richard.

KUDY DÁL?

Dalším zastavením Litoměřické vinařské stezky jsou vinice Klášterních vinných sklepů Litoměřice mezi vinařskými obcemi Žalhostice a Velké Žernoseky. Pokračujte tedy dále po stezce, a těšte se na návštěvu Velkých Žernosek.

Pokud jste právě vystoupali směrem od Žalhostic, můžete pokračovat na samotný vrchol Radobýlu a dále do Litoměřic, kde vás Litoměřická vinařská stezka zavede do litoměřického hradu s expozicí o českém vinařství.

Tipy na turistické cíle v okolí

  • Naučná stezka Hlinná - Kamýk
  • Bílé stráně
  • Katedrála sv. Štěpána na Dómském náměstí v Litoměřicích