lvs-uvodni.jpg

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa Litoměřicko vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Naučná stezka začíná na nádvoří Hradu Litoměřice, ve kterém je mimojiné umístěna i expozice o českém vinařství a právě zde celá stezka oficiálně začíná. Je ale možné se na stezku napojit prakticky kdekoliv a využít pouze její část. My ale doporučujeme i absolvovat celou, ať o nějaké zajímavé informace nepřijdete. Celková délka stezky je něco přes 15 km, a to na obou březích Labe.

Litoměřická vinařská stezka vás provede po zajímavých místech vinařské podoblasti Litoměřice. Na stezce je celkem devět zastavení s informačními tabulemi. Z Litoměřic pokračujte přes vrch Radobýl, pod kterým je další zastavení. Dále trasa pokračuje přes Žalhostice do Velkých Žernosek. Přehlednou mapu a další informace o Litoměřické vinařské stezce je možné získat v nedalekém Informačním centru města Litoměřice nebo přímo zde na recepci litoměřického hradu. Během putování po této stezce budete mít možnost navštívit proslulé místní vinaře a ochutnat jejich vína (nutné telefonicky domluvit předem -  až na vyjímky nejsou vinaři k dispozici bez objednání). Věříme, že se vám stezka bude líbit a že vám místní vína zachutnají.

vinice-pod-lovosem2.jpg

Pod Lovošem

V pořadí osmé a předposlední zastavení Litoměřické vinařské stezky se nachází přímo pod dominantou Lovosicka, pod horou Lovoš.

Tento vrch je tvořen dvěma vrcholky, vyšším Velkým Lovošem a nižším Malým Lovošem (také označován jménem Kybička). Na Lovoš vede několik turistických stezek a cest. Nejvyšší bod Lovoše dosahuje 570 metrů nad mořema z vrcholu je daleký rozhled do okolí. Na vrcholu je také možné se občerstvit v turistické chatě z roku 1924. První chata zde byla otevřena již v roce 1892. Nejvyšší části hory jsou kvůli výskytu teplomilné flóry chráněny jako Národní přírodní rezervace. Lovoš je velmi oblíbeným turistickým cílem.

Na jižních svazích Lovoše jsou díky příznivému klimatu již po několik staletí rozsáhlé vinice. První zprávy o pěstování vinné révy na Lovosicku pocházejí již ze 13. století. Později pak vinice v této oblasti patřily např. knížecímu rodu Schwarzenberků. Dnes jsou viniční tratě Pod Lovošem obdělávány převážně Žernoseckým vinařstvím s.r.o., které zde pěstuje odrůdy, jako jsou např. Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Mopr, Rulandské šedé, Dornfelder, Modrý Portugal či Svatovavřinecké. Zejména místní Müller Thurgau je hodnocen jako jeden z nejlepších z České vinařské oblasti. Vysoké kvality dosahuje také Tramín z vinic Pod Lovošem. Vína pocházející z těchto vinohradů je možné ochutnat i zakoupit přímo v místě jejich výroby, tedy v Žernoseckém vinařství, které sídlí na zámku Velké Žernoseky.

KUDY DÁL?

Vinařská stezka nyní dále vede podél vinice a poté směrem do města Lovosice, kde je v přístavišti poslední zastavení naší cesty. Dozvíte se zde zajímavost ohledně vzniku prvního šumivého vína (sektu) v severních Čechách.

Pokud právě přicházíte z Lovosic, pak pokračujte nahoru dále podél vinic do obce Lhotka nad Labem a poté do Malých Žernosek, kde můžete navštívit vinařství sv. Tomáše.

Tipy na turistické cíle v okolí

  • Boreč
  • Třebenice - Muzeum Českého granátu a Expozice Hrady Českého středohoří
  • Lovoš

Fotogalerie