lvs-uvodni.jpg

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa Litoměřicko vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Naučná stezka začíná na nádvoří Hradu Litoměřice, ve kterém je mimojiné umístěna i expozice o českém vinařství a právě zde celá stezka oficiálně začíná. Je ale možné se na stezku napojit prakticky kdekoliv a využít pouze její část. My ale doporučujeme i absolvovat celou, ať o nějaké zajímavé informace nepřijdete. Celková délka stezky je něco přes 15 km, a to na obou březích Labe.

Litoměřická vinařská stezka vás provede po zajímavých místech vinařské podoblasti Litoměřice. Na stezce je celkem devět zastavení s informačními tabulemi. Z Litoměřic pokračujte přes vrch Radobýl, pod kterým je další zastavení. Dále trasa pokračuje přes Žalhostice do Velkých Žernosek. Přehlednou mapu a další informace o Litoměřické vinařské stezce je možné získat v nedalekém Informačním centru města Litoměřice nebo přímo zde na recepci litoměřického hradu. Během putování po této stezce budete mít možnost navštívit proslulé místní vinaře a ochutnat jejich vína (nutné telefonicky domluvit předem -  až na vyjímky nejsou vinaři k dispozici bez objednání). Věříme, že se vám stezka bude líbit a že vám místní vína zachutnají.

hradltmlvs.jpg

Litoměřice – Hrad

Vážení návštěvníci, vítejte na Litoměřické vinařské stezce. Právě se nacházítena místě, kde celá stezka oficiálně začíná. Je ale možné se na stezku napojitprakticky kdekoliv a využít pouze její část. Celková délka stezky je něco přes 15 km, a to na obou březích Labe.

Litoměřická vinařská podoblast a vinařství v Litoměřicích

Litoměřice byly v minulosti druhým největším vinařským centrem v českých zemích. Vín a vinařství zde má velkou tradici. Nejstarší zmínka o víně a vinařích v Litoměřicích je již z roku 1057. Velký vliv na rozvoj vinařství v Litoměřicích a okolí měl Karel IV., který inicioval zakládání vinic v královských městech a podporoval vinaře. Litoměřická podoblast byla z hlediska vinařství na svém vrcholu ve středověku.

Nejvíce vinic bylo v této oblasti za dob vlády Rudolfa II., kdy bylo vinnou révou osázeno prakticky celé údolí Labe. V posledních několika staletích však bylo vinařství na Litoměřicku spíše v úpadku. Až po roce 1989 dochází ke vzniku nových malých vinařství a postupné obnově věhlasu litoměřických vín. Litoměřická podoblast je součástí vinařské oblasti Čechy a čítá asi 290 ha vinic ve 30 obcích.

Litoměřice

V královském městě Litoměřice je mnoho zajímavých turistických cílů. V samotném centru je to vyhlídková věž Kalich, ze které lze spatřit celé historické centrum města i jeho přilehlé okolí. Dále jsou to expozice Důl Richard v proměnách času, Máchova světnička, parkány José Rizala nebo katedrála sv. Štěpána na Dómském pahorku. Pro děti je pak velmi atraktivním cílem Galerie loutek Sváťova dividla.

HRAD LITOMĚŘICE S EXPOZICÍ ČESKÉHO VINAŘSTVÍ

Hrad byl vybudován již ve 13. století a patří tak mezi nejstarší stavby v Litoměřicích. Výrazně přestavěn a rozšířen byl za vlády Karla IV. ve 14. století. Později však sloužil spíše k hospodářským účelům, dokonce fungoval i jako pivovar. Z původního hradu se tak příliš nedochovalo. Na počátku 21. století začala postupná přestavba a nyní hrad slouží jako multikulturní prostor. Z hlediska vinařství je hrad velmi oblíbeným a atraktivním cílem.

Návštěvníci si zde totiž mohou prohlédnout expozici o českém vinařství. Ta nabízí velkoformátové fotografie, prezentaci vinařských oblastí a také možnost ochutnávky vín. Dále se nachází v prostorách hradu degustační místnost, archív vín nebo restaurace.

KUDY DÁL?

Stezka nyní pokračuje přes ulice Komenského a Liškova směrem na Radobýl a dále směr Žalhostice. Nad Žalhosticemi je další zastavení této vinařské stezky.

Tipy na turistické cíle v okolí

  • Pevnostní město a Památník Terezín
  • Zámek Ploskovice
  • Zřicenina hradu Kalich