lvs-uvodni.jpg

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa Litoměřicko vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Naučná stezka začíná na nádvoří Hradu Litoměřice, ve kterém je mimojiné umístěna i expozice o českém vinařství a právě zde celá stezka oficiálně začíná. Je ale možné se na stezku napojit prakticky kdekoliv a využít pouze její část. My ale doporučujeme i absolvovat celou, ať o nějaké zajímavé informace nepřijdete. Celková délka stezky je něco přes 15 km, a to na obou březích Labe.

Litoměřická vinařská stezka vás provede po zajímavých místech vinařské podoblasti Litoměřice. Na stezce je celkem devět zastavení s informačními tabulemi. Z Litoměřic pokračujte přes vrch Radobýl, pod kterým je další zastavení. Dále trasa pokračuje přes Žalhostice do Velkých Žernosek. Přehlednou mapu a další informace o Litoměřické vinařské stezce je možné získat v nedalekém Informačním centru města Litoměřice nebo přímo zde na recepci litoměřického hradu. Během putování po této stezce budete mít možnost navštívit proslulé místní vinaře a ochutnat jejich vína (nutné telefonicky domluvit předem -  až na vyjímky nejsou vinaři k dispozici bez objednání). Věříme, že se vám stezka bude líbit a že vám místní vína zachutnají.

lvs-07-obr1.jpg

Malé Žernoseky – vinařství sv. Tomáše

Na předchozí informační panel plynule navazuje tato zastávka. Stejně tak jako většina místního vína tak i my jsme právě doputovali od vinice do místa zpracování, tedy k rodinnému vinařství sv. Tomáše

Před námi se právě nachází historický objekt, tzv. Phannschmidtův statek. Vinařství využívá starou lisovnu a sklep. Lisovna byla postavena již v roce 1739 a nyní jsou její prostory využívány ke zpracovávání, zrání i skladování vína. Dále má vinařství v těchto historických prostorách vyhrazenou část i pro degustace a prodej vín.

Vinařství sv. Tomáše nabízí degustace a prohlídky sklepa. Návštěva je možná v sobotu, v neděli a o státní svátky. Případně je možné si po předchozím objednání domluvit jiný den.

Vína z produkce tohoto vinařství jsou ošetřována a zpracována výhradně ručně, a to co nejšetrněji. Z hroznů jsou citlivě vyráběna jak tradiční bílá vína, tak také červená vína, která zrají v dubových sudech. Část modrých hroznů je zpracovávána bílou technologií na Pinot Noir Klaret.

Za svou pečlivou práci byl v roce 2014 pan Zdeněk Vybíral ml. oceněn Agrární komorou ČR, když během akce Vinařské Litoměřice získal zlatý vítězný pohár za víno Rulandské šedé, výběr z hroznů ročník 2013. Toto ocenění jen dokládá kvalitu maložernoseckých vín. Neváhejte tedy a navštivte místní vinaře. Jejich vína vám jistě zachutnají.

KUDY DÁL?

Nyní vinařská stezka pokračuje přes polní cestu (držte se značení naučné stezky) do Lhotky nad Labem. Z Lhotky pokračuje stezka podél vinic k dalšímu zastavení s názvem Pod Lovošem, kde je předposlední informační tabule

Pokud jste právě sestoupili od Lovoše do Malých Žernosek, pak pokračujte k vinicím vinařství sv. Tomáše a dále k Labi, kde využijete přívoz pro přepravu do Velkých Žernosek.

Tipy na turistické cíle v okolí

  • Císařské schody - na Lovoš
  • Oparno - zřícenina hradu
  • Lovoš