lvs-uvodni.jpg

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa Litoměřicko vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Naučná stezka začíná na nádvoří Hradu Litoměřice, ve kterém je mimojiné umístěna i expozice o českém vinařství a právě zde celá stezka oficiálně začíná. Je ale možné se na stezku napojit prakticky kdekoliv a využít pouze její část. My ale doporučujeme i absolvovat celou, ať o nějaké zajímavé informace nepřijdete. Celková délka stezky je něco přes 15 km, a to na obou březích Labe.

Litoměřická vinařská stezka vás provede po zajímavých místech vinařské podoblasti Litoměřice. Na stezce je celkem devět zastavení s informačními tabulemi. Z Litoměřic pokračujte přes vrch Radobýl, pod kterým je další zastavení. Dále trasa pokračuje přes Žalhostice do Velkých Žernosek. Přehlednou mapu a další informace o Litoměřické vinařské stezce je možné získat v nedalekém Informačním centru města Litoměřice nebo přímo zde na recepci litoměřického hradu. Během putování po této stezce budete mít možnost navštívit proslulé místní vinaře a ochutnat jejich vína (nutné telefonicky domluvit předem -  až na vyjímky nejsou vinaři k dispozici bez objednání). Věříme, že se vám stezka bude líbit a že vám místní vína zachutnají.

v-zernoseky-klasterni-sklepy-lvs.jpg

Vinice klášterních sklepů Litoměřice

Třetí zastavení Litoměřické vinařské stezky, na kterémse právě nacházíte, je u vinic klášterních sklepů Litoměřice.

Vinařství v samotném městě Litoměřice má velmi dlouhou historii. Nejvýraznější připomínkou této historie je vyhlídka Kalich v centru, která připomíná dlouhou vinařskou tradici v Litoměřicích. Další významnou připomínkou jsou právě klášterní sklepy Litoměřice. Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století.

Po válce zde působil státní podnik a dnes v těchto sklepech vyrábí víno Agrofrukt Kamýk. Právě z vinic, u kterých se nyní nacházíte, je v klášterních sklepech vyráběno výborné litoměřické víno. Dále mají Klášterní vinné sklepy Litoměřice viniční tratě v obcích Michalovice a Žalhostice. Celkově tak vinařství hospodaří téměř na 45 hektarech a vyrábí jak vína bílá, tak také červená. Z bílých vín je možné ochutnat Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Veltlínské červené rané a Tramín červený. Z červených vín je to Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Rulandské modré.

Nejbližší vinařské tratě nesou názvy Nad školou, Na jámě, U lomu nebo Pod Třešňovkou. Ve Velkých Žernosekách obdělává vinohrady mimo klášterních sklepů mnoho dalších vinařů. Jedná se např. o rodinné vinařství Mikulenkovi, vinařství Vín či vinařství Antonína Hrabkovského. O jejich produkci se více dozvíte na další zastávce na návsi obce Velké Žernoseky.

KUDY DÁL?

Litoměřická vinařská stezka dále pokračuje podél silnice a poté přes vinice na náves do Velkých Žernosek. V době sklizně (srpen, září) je cesta přes vinice uzavřena. V tomto období pokračujte podél silnice až na náves do Velkých Žernosek k dalšímu zastavení. Prosíme návštěvníky, aby se vůči vinařům chovali zodpovědně a neničili jejich úrodu.
Pokud absolvujete stezku směrem od Velkých Žernosek, dále pokračujte do Žalhostic a pod vrch Radobýl, kde vás čeká další zastavení Litoměřické vinařské stezky.

Tipy na turistické cíle v okolí

  • Píšťanské jezero
  • Nauční stezka Skřítka Portáše
  • Lovosice