lvs-uvodni.jpg

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa Litoměřicko vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Naučná stezka začíná na nádvoří Hradu Litoměřice, ve kterém je mimojiné umístěna i expozice o českém vinařství a právě zde celá stezka oficiálně začíná. Je ale možné se na stezku napojit prakticky kdekoliv a využít pouze její část. My ale doporučujeme i absolvovat celou, ať o nějaké zajímavé informace nepřijdete. Celková délka stezky je něco přes 15 km, a to na obou březích Labe.

Litoměřická vinařská stezka vás provede po zajímavých místech vinařské podoblasti Litoměřice. Na stezce je celkem devět zastavení s informačními tabulemi. Z Litoměřic pokračujte přes vrch Radobýl, pod kterým je další zastavení. Dále trasa pokračuje přes Žalhostice do Velkých Žernosek. Přehlednou mapu a další informace o Litoměřické vinařské stezce je možné získat v nedalekém Informačním centru města Litoměřice nebo přímo zde na recepci litoměřického hradu. Během putování po této stezce budete mít možnost navštívit proslulé místní vinaře a ochutnat jejich vína (nutné telefonicky domluvit předem -  až na vyjímky nejsou vinaři k dispozici bez objednání). Věříme, že se vám stezka bude líbit a že vám místní vína zachutnají.

lvs-05-obr1.jpg

Velké Žernoseky – přístaviště

V pořadí pátým zastavením Litoměřické vinařské stezky je přístaviště Velké Žernoseky.

Toto místo je důležitým turistickým bodem. Jednak se jedná o místo, kudy prochází páteřní cyklotrasa – tzv. Labská stezka. Za druhé jde o místo, kde je možné nastoupit na turistické lodní linky (např. loď Marie) a poznat tak malebné okolí (v čele s vinicemi) z paluby lodě. A za třetí je toto místo důležité z hlediska propojení dvou významných vinařských obcí, a to Velkých a Malých Žernosek pomocí přívozu. Tohoto spojení využijeme i my při pokračování dále po Litoměřické vinařské stezce.

Nyní ale při pohledu do okolí můžete spatřit rozlehlé terasy místních vinic a počáteklabského údolí, které je označováno jako Porta Bohemica. Po směru toku Labe jsou vidět viniční tratě Malá Vendule a Velká Vendule. Na levém břehu Labe jsou pak viditelné vinice vinařství sv. Tomáše, ke kterým dále pokračuje naše cesta a budeme se jim věnovat na dalším zastavení této vinařské stezky. Zajímavostí je, že vinice v Žernosekách patří mezi nejseverněji položené vinice v České republice.

Rozloha vinic v oblasti Velkých Žernosek je více než 100 ha. Jejich poloha je vzhledem k příkrým svahům unikátní. Nadmořská výška vinic se pohybuje od 145 do 279 metrů nad mořem. Poměrně velké převýšení a příkré svahy zabraňují velké mechanizaci, a tak je většina prací prováděna ručně. Unikátnosti místních vín přispívá též příznivé mikroklima, které je suché a teplé. Vinice jsou díky své poloze chráněny před studenými větry a svůj vliv na mikroklima má též vodní hladina Labe. Když se k těmto faktorům přičte specifické půdní složení, tak zde mohou vznikat unikátní vína.

Asi z 80 % jsou na vinicích Velkých Žernosek pěstovány bílé odrůdy. Mezi hlavní bílé odrůdy patří Ryzlink rýnský se svou výraznější kyselinkou a nenapodobitelným buketem. Další místní bílé odrůdy jsou Tramín červený, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Müller Thurgau a Muškát moravský. Zbylých 20 % tvoří modré odrůdy, hlavně pak Svatovavřinecké a Modrý Portugal.

Labská stezka

Cyklotrasa č. 2 neboli Labská stezka je páteřní cyklotrasou a propojuje v Ústeckém kraji taková města, jako jsou Štětí, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Její celková délka v kraji je 90 km a z hlediska cestování má opravdu co nabídnout. Při putování po této stezce můžeme spatřit přírodní krásy i historické památky. Přímo na Labské stezce či v těsné blízkosti je možné navštívit např. horu Říp, zámek v Roudnici nad Labem, Malou pevnost a památník Terezín, historické centrum Litoměřic, hrad Střekov nebo zámek Děčín. Pro děti jsou pak lákadlem zoologické zahrady v Ústí nad Labem – Krásném Březně a v Děčíně na Pastýřské stěně.

KUDY DÁL?

Nyní nás tedy čeká cesta přes Labe a pokračování dále do Malých Žernosek, kde si prohlédneme vinice a vinařství sv. Tomáše.

Pokud jste právě připluli z Malých Žernosek, tak prosím pokračujte na náves Velkých Žernosek, kde se dozvíte více o místních vinařích a pokud budete mít jen trochu štěstí, tak možná i některé z místních výborných vín ochutnáte.

Tipy na turistické cíle v okolí