lvs-uvodni.jpg

Litoměřická vinařská stezka

Území, kterým prochází trasa Litoměřicko vinařské stezky, patří bezpochyby k přírodovědně nejbohatším a turisticky nejatraktivnějším koutům Chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Naučná stezka začíná na nádvoří Hradu Litoměřice, ve kterém je mimojiné umístěna i expozice o českém vinařství a právě zde celá stezka oficiálně začíná. Je ale možné se na stezku napojit prakticky kdekoliv a využít pouze její část. My ale doporučujeme i absolvovat celou, ať o nějaké zajímavé informace nepřijdete. Celková délka stezky je něco přes 15 km, a to na obou březích Labe.

Litoměřická vinařská stezka vás provede po zajímavých místech vinařské podoblasti Litoměřice. Na stezce je celkem devět zastavení s informačními tabulemi. Z Litoměřic pokračujte přes vrch Radobýl, pod kterým je další zastavení. Dále trasa pokračuje přes Žalhostice do Velkých Žernosek. Přehlednou mapu a další informace o Litoměřické vinařské stezce je možné získat v nedalekém Informačním centru města Litoměřice nebo přímo zde na recepci litoměřického hradu. Během putování po této stezce budete mít možnost navštívit proslulé místní vinaře a ochutnat jejich vína (nutné telefonicky domluvit předem -  až na vyjímky nejsou vinaři k dispozici bez objednání). Věříme, že se vám stezka bude líbit a že vám místní vína zachutnají.

velke-zernoseky-naves-2.jpg

Velké Žernoseky – náves

Čtvrté zastavení Litoměřické vinařské stezky je umístěno přímo v centru tradiční vinařské obce Velké Žernoseky. Vinice ve Velkých Žernosekách bylypoprvé zmíněny již v polovině 13. století, založeny však byly nejspíš již na konci 12. století.

V roce 1143 byly českým králem Vladislavem II. povolány desítky mnichů z kláštera Steinfeld nad Rýnem, aby v oblasti Velkých Žernosek budovali vinice. Dnes jsou vinice rozloženy na několika místech, jsou zde viniční tratě s názvy Malá Vendule, Velká Vendule, Mariánská, Pod Třešňovkou nebo třeba Kostelní. Většina místních vinic byla ve 20. století zterasována. O vinicích se dozvíme více na dalším zastavení. Nyní ale k samotným vinařům. Vinařství a vinařů je v obci Velké Žernoseky několik.

Tím největším vinařstvím je Žernosecké vinařství s.r.o. se sídlem na místním zámku. Tato společnost, která se nachází jen pár desítek metrů od vás, funguje od roku 1995, kdy navázala na výrobu Šlechtitelské stanice vinařské ve Velkých Žernosekách. V zámeckém vinařství je dnes možné nakoupit místní víno, ubytovat se, uspořádat společenskou akci, podniknout exkurzi do historických sklepů a samozřejmě také degustovat víno.

Dalším vinařem ve Velkých Žernosekách je Pavel Hrabkovský, který navázal na činnost svého otce (Antonín Hrabkovský st.) a nyní se svým synem dále rozvíjí krásnou vinařskou tradici.

Rodinné vinařství Mikulenkovi - Pod Třešňovkou vzniklo v roce 1990 a nabízí degustace, ubytování v penzionu, ale také zajímavé akce, jako jsou Kurz řezu révy, Vítání jara na vinohradu nebo hudební akce. Návštěvníci tohoto vinařství mohou využít krásného interiéru koštovny, posezení na pavlači nebo selského dvora, kde si mohou vychutnat pěkná a rozmanitá vína rodinného vinařství Mikulenkovi.

Vinařství Porta Bohemica patří mezi nejmladší vinařství ve Velkých Žernosekách, vzniklo teprve v roce 2010. Poměrně mladé vinařství se snaží prakticky využívat přírodních postupů, a to jak na vinici, tak také ve sklepě. Specializací vinařství Porta Bohemica jsou hlavně suchá bílá vína. Všechny tyto vinaře může ve Velkých Žernosekách navštívit a ochutnat jejich výborná vína.

KUDY DÁL?

Vinařská stezka dále pokračuje do přístaviště Velké Žernoseky, kde je další zastavení s informační tabulí. Dále pak pokračujte přívozem na druhý břeh Labe do Malých Žernosek, kde stezka plynule navazuje. Přívoz je možné využít v letní sezóně (z pravidla od dubna do konce října).

Pokud absolvujete vinařskou stezku v opačném směru, pak vás právě čeká mírný výstup mezi vinice a pokračování směrem do Žalhostic. V době sklizně je cesta přes vinice uzavřena. V tomto období pokračujte podél silnice až k dalšímu zastavení vinařské stezky. Prosíme návštěvníky, aby se vůči vinařům chovali zodpovědně a neničili jejich úrodu.

Tipy na turistické cíle v okolí

  • Zřícenina hradu Kamýk
  • Plešivec
  • Varhošť

Fotogalerie