hradycs-uvodni.jpg

Zlatá stezka Zemí hradů

„Zlatá stezka Zemí hradů“ v celkové délce 89 km z Budyně nad Ohří do Úštěku propojuje většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

České středohoří je především krajem s neopakovatelnou atmosférou krásné přírody, vysokých čedičových kup a – to především – zemí hradních zřícenin, které tyto dominantní vrcholy korunují. A ty nádherné výhledy do kraje! Nic podobného v českých zemích neuvidíte. Navíc jen málokdo si uvědomí, že České středohoří je místem, kde se odehrávají nejstarší české pověsti a že je také jediným regionem, kde svého strategického génia vtiskl do vlastních hradních staveb neporazitelný český vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a Kalicha.

Trasu je možné si prodloužit i za hranice Ústeckého kraje a pokračovat z Úštěka na Blíževedly až na Ronov. A několi kilomětrů navíc je pak samostatná odbočka na Helfenburk.

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/fakopacora

hradycs-kalich-obr1.jpg

Zřícenina hradu Kalich

Hrad Kalich zbudoval roku 1421 v místě staršího opevnění slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (* okolo 1360 – † 1424). Hrad měl plnit funkci strategického opěrného bodu husitů v oblasti, jakož i hejtmanova osobního sídla.

Zřejmě ještě ne zcela dostavěný objekt tehdy napadl vojevůdcův úhlavní nepřítel Zikmund z Vartemberka, jeho útok však byl odražen a Kalich zůstal v rukou Žižkova rodu až do konce husitských válek. Vzhledem k tomu, že i po bitvě u Lipan 30. května 1434 setrvávala posádka Kalicha na ryze husitských pozicích, nařídil roku 1437 císař Zikmund Kalich jako peleš lotrovskou zbořit; obléhání však opět nebylo úspěšné. Někdy poté získal hrad Vilém z Illburka, roku 1467 pak Kaplířové ze Sulevic. Objekt zanikl, snad důsledkem požáru, někdy na přelomu 15. a 16. století. Rozlehlé hradní nádvoří vymezovaly na severu a jihu skaliska nesoucí věže a na zbylých, delších stranách unikátní sypané fortifikace s kamennými plentami. Přístup od severu kontrolovala vysunutá zemní bašta polygonálního tvaru, jenž byla s hradem propojena úzkým koridorem. Podoba a rozsah fortifikačního systému, který nejspíš pochází z doby Jana Žižky z Trocnova, činí z Kalicha památku evropského významu.

Kontakt

Adresa
Zřícenina hradu Kalich

Třebušín

Fotogalerie