hradycs-uvodni.jpg

Zlatá stezka Zemí hradů

„Zlatá stezka Zemí hradů“ v celkové délce 89 km z Budyně nad Ohří do Úštěku propojuje většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

České středohoří je především krajem s neopakovatelnou atmosférou krásné přírody, vysokých čedičových kup a – to především – zemí hradních zřícenin, které tyto dominantní vrcholy korunují. A ty nádherné výhledy do kraje! Nic podobného v českých zemích neuvidíte. Navíc jen málokdo si uvědomí, že České středohoří je místem, kde se odehrávají nejstarší české pověsti a že je také jediným regionem, kde svého strategického génia vtiskl do vlastních hradních staveb neporazitelný český vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a Kalicha.

Trasu je možné si prodloužit i za hranice Ústeckého kraje a pokračovat z Úštěka na Blíževedly až na Ronov. A několi kilomětrů navíc je pak samostatná odbočka na Helfenburk.

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/fakopacora

hradycs-oparno-obr.jpg

Oparno

Hrad Oparno pravděpodobně postavili páni z Vchynic (později Kinští) okolo roku 1344. Zpráva z tohoto roku totiž dokládá, že Smil z Vchynic stavěl „pokoje k přebývání“, a o deset let později už na Oparně sídlil.

V držení Smilových potomků zůstal hrad až do roku 1472, brzy poté však byl statek rozdělen. Poměrně malý hrad, navíc rozdělený do několika dílů, přestal vyhovovat vrchnosti, která jej na počátku 16. století opustila. Jako pustý je hrad Oparno výslovně uveden roku 1530. V 19. a na počátku 20. Století fungovala na hradě dřevěná restaurace.

Tvar úzkého, srázného hřbetu se stal určujícím pro podobu hradu. Cesta vedená po západním úbočí nejprve prochází dnes zcela zaniklým předhradím, za nímž stojí obdélné jádro tvaru obdélníku se zaoblenými nárožími. To bylo členěno příčnou zdí na severní, zřejmě čistě obrannou, a jižní, hlavní část. Jádro je – byť ne úplně typickou – ukázkou hradu s plášťovou zdí, k jejímž vnitřním lícům se po stranách přimykaly palácové budovy; po východní z nich dosud zůstalyna vnitřním líci plášťové zdi otisky interiérových konstrukcí a zejména částečně zasypaný klenutý suterén. Za jádrem, výškově už ale pod jeho úrovní, bývalo ještě jedno nádvoří s rozměrnou budovou.Jak a zda vůbec byla i tato plocha ohrazena, nelze dnes bezpečně zjistit.

Článek z novin

Historie hradu, založeného před rokem 1344 pány z Vchynic a opuštěného před rokem 1530, nebyla nikterak pohnutá. Však také nevelký hrad na táhlé ostrožně nad romantickým oparenským údolím jako vojenská pevnost koncipován nebyl. Zato dnes jsou jeho dobře dostupné zříceniny, sestávající z mohutné plášťové hradby, nevelkého nádvoříčka a polozasutých sklepů, vyhledávaným turistickým cílem. Přístup od: obce Oparno (modrá TZ)

K návštěvě Oparna a stejnojmenného údolí či Ostrého lze využít také cyklobus na nedalekou Kletečnou, který vyráží z Litoměřic a Roudnice nad Labem. K návratu doporučujeme Labskou stezku, na kterou se lze napojit po průjezdu stinným Oparenským údolím a cyklostezkou Malé Žernoseky – Lovosice s využitím funkčního přívozu Lovosice (park Osmička – Píšťany).

Fotogalerie